Ramazanda Sağlıklı Beslenme Yolları

İmsak ve iftar arası uzun haliyle çok susuyoruz ve çok acıkıyoruz kan şekerimiz düşüyor, iftar vaktinde haliyle her şeyi yemek istiyoruz.

Ramazan ayını daha sağlıklı geçirmek mi istiyorsanız? O zaman neler yapabileceğimize bakalım.

İftarımızı ilk olarak ılık bir bardak su ile açıp, 1-2 adet hurma, kayısı, zeytin ya da ceviz ile açabiliriz. Sonrasında da küçük avucumuz büyüklüğünde pide ya da sıcak bir çorba midemizin rahatlamasını sağlayacaktır. Eğer yapabiliyorsanız yarım saat beklemeyi tavsiye ediyoruz. Yarım saat aradan sonra diğer ana menüye geçebilirsinz. Ana menünüz: Sulu bir yemek ya da, ızgara köfte veya tavuk olabilir. Seçtiğiniz bir ana yemeğin yanına salatanızla veya 3-4 kaşık zeytinyağlı ile devam edebiliriz. Eğer ana yemeğinizin içinde bulgur pilavı, pilav varsa yine en çok 3-4 kaşık olmalı ve yanında ekmek ve pide yenmemeli.

Yemeğin ardından vazgeçilmezimiz olan tatlılar; tatlı olarak hafif tatlılar seçmeliyiz; güllaç, dondurma ya da 2 porsiyon meyve uygun olacaktır.

Yemekten 1-2 saat sonra da yarım saat yürüyüş ya da evde ufak egzersizler yapabilirsiniz.

Sahur vaktinde ise kuvvetli bir kahvaltıyı tercih etmelisiniz. Protein bakımından yüksek gıdalar almalısınız. Sıcak, güzel bir çorba, tam buğdaylı ekmeği, yumurta, peynir, süt ve sebze tüketmeyi tercih etmelisiniz. Kızartma, hamur işinden ve börektense uzak durmakta fayda var.

Hayırlı Ramazanlar.

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Nilüfer Çökmez

Beykent Üniversitesi Gümrük İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümlerini bitiren Nilüfer Çökmez, halen özel bir firmada Gümrük Müşavir Yardımcısı olarak iş yaşamını sürdürüyor. Güneş, ay ve gezenlerin ruh hallerini etkilediğine inanan Nilüfer, astrolojiye olan ilgisiyle başkalarını ve kendimizi tanıyacağımıza inanıyor. Günlük rutin geçen iş, okul ve ev hayatımızı burç yorumlarıyla az da olsa eğlenceli kılmayı amaçlayan Nilüfer, Serinletici'de astroloji yazıları yazıyor. | nilufer.cokmez@serinletici.com

İlgili Yazılar: