Serinletici Sinema Kulübü: How to Train Your Dragon

Her film, ‘sinemaseverler’ için çok değerlidir. Ama hem animasyon hem de fantastik filmlerin kalbimizdeki yeri bambaşkadır. Serinletici Sinema Kulübü, haftanın filmi How to Train Your Dragon ile efsanevi bir dünyanın kapılarını aralıyor. Hep birlikte ateş ile cesaretin kıyasıya mücadelesine şahit oluyoruz…

Cressida Cowell’ın romanından uyarlanan How to Train Your Dragon (Ejderhanı Nasıl Eğitirsin), Berk adasında yaşayan Vikinglerin, ejderhalarla giriştikleri amansız mücadeleyi genç bir çocuğun gözünden anlatıyor.

Vikingler vahşi, iri yarı ve korkutucu olarak tarihe geçmişlerdir. Hiccup, bir Viking olmasına rağmen adadaki diğer halktan farklıdır. Bu çelimsiz ve bir o kadar da nazik gencin amacı, ejderha öldürerek hem babasına hem de adadakilere kendini kanıtlamaktır.

Ejderhalar tarafından sürekli yakılıp yıkılan Berk adası, günün birinde yine bir saldırıya uğrar. Bu sırada kahramanlığa soyunan genç Hiccup, bir ejderha yakalamayı başarır. Tabii buna kimseyi inandıramaz. Halbuki Hiccup’ın yakaladığı ejderha herkesin korktuğu Gecenin Öfkesi‘dir.

‘Kanatları ve kuyruğu olmayan bir ejderha, ölü bir ejderhadır.’

Ormanda izleri takip eden Hiccup ejderhayı bulur. Yaralı ejderhanın ölüm anı gelmiştir. Bıçağı ejderhaya saplamak üzere kaldıran Hiccup’ın vicdanı bunu yapmasına engel olur. İşte asıl hikaye bundan sonra başlıyor.

Hiccup’ın amacı ejderhayı öldürmekti ama zaman geçtikçe onunla arkadaş olmaya başladı. Önce güvenini kazandı, sonra da sevgisini… Gecenin Öfkesi’ne ‘Toothless’ (Dişsiz) ismini taktı. Kuyruğu yaralandığı için uçamayan Toothless, Hiccup’ın yaratıcı icatları sayesinde tekrar uçmaya başladı.

Bu eşi benzeri görülmemiş bir olaydı: Bir Viking ve bir ejderha arkadaş olmuştu.

Toothless’i tanıdıkça, ejderhalar hakkında bilgisi artan Hiccup, halk tarafından adeta kahraman ilan edildi. Ejderhaların zayıf noktalarını öğrenen Hiccup, girdiği mücadeleleri kazanmaya başlamıştı. Sonunda beklenen an geldi: Hiccup herkesin gözü önünde ilk ejderhasını öldürecekti.

Bunu yapmayı reddeden Hiccup, büyük bir tehlikeyle yüzleşti. Ada halkı tarafından dışlanan genç Hiccup, en büyük darbeyi babasından aldı. Babası önce Hiccup’ı evlatlıktan reddetti, sonra da ejderhaları öldürmek için ant içti.

Babası ejderhaların evine doğru yolculuğa çıkarken Hiccup da arkadaşlarının desteği ile görülmemiş bir maceraya atılmaya karar verdi… Amacı hem Viking halkını hem de ejderhaları korumaktı.

İlk çağlardan bu yana ilk kez Vikingler ve ejderhalar aynı safta yer alarak amansız bir savaşa girdiler. Kazanan kim mi oldu? Tabii ki ‘cesaret’! Yara aldılar, fazlasıyla kayıp verdiler; ama bir köşeye sinmektense cesurca harekete geçtiler.

Hiccup ve Toothless’ın eşine az rastlanan dostluğu yüreğinize dokunacak, içinizi ısıtacak ve unutulmaz bir anı olarak hafızanızda yaşayacak… 

Pazartesi sendromunu atlatmak için Serinletici Sinema Kulübü’nün önerisi bir parça ejderha ateşi… İyi seyirler!

Huzurlarınızda fragman:

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: