Serinletici Sinema Kulübü: Top Gun

Serinletici Sinema Kulübü‘nü kurduğumuz ilk günden beri mottomuz, renksiz pazartesi günlerini cesur renklere boyamak oldu. Ve şimdi bugüne kadarki en karanlık pazartesilerden birini yaşıyoruz. Farklılıklarımızı bir kenara bırakıp birlik olmamız gereken şu günlerde, haftanın filmi ‘Top Gun’; yüreğimize cesaret, dayanışma ve sevgi tohumları serpiştirecek.

Pete Mitchell (nam-ı diğer Maverick) ve arkadaşı Goose, donanmanın usta pilotlarının bulunduğu Miramar Donanma Hava Üssü’nde eğitime başlarlar. Maverick ve Goose, burada kendilerini kanıtlamaya çalışırlarken bir yandan da ulusal güvenliği sağlamakla görevlidirler. Amaçları, onur ödülü olan ‘Top Gun’ı elde etmektir.

Maverick, ‘Top Gun’ yolunda ilerlerken karşısına birçok engel çıkar. Sabırsızlığı nedeniyle takım arkadaşları tarafından ‘tehlikeli’ olarak nitelendirilse de bunu umursamaz.

Hareketleri ne kadar pervasızca olursa olsun, Maverick’in birinci görevi havada mürettebatının güvenliğini sağlamaktır.

İkinci görevi ise donanma üssünün sivil danışmanı Charlotte Blackwood’un kalbini kazanmaktır. Hislerine engel olmaya çalışan Charlotte, sonunda kalbini Maverick’e kaptırır.

Çapkınlığıyla tanınan Maverick de tam anlamıyla Charlotte’a tutulmuştur.

Eğitimler devam ederken Maverick ve Goose, hava sahasında bir kaza geçirirler. Kaza sonucunda Goose yaşamını yitirir.

Uçağın pilotu olması nedeniyle kendini suçlu hisseden Maverick, gözünü karartır ve donanmadan ayrılma kararı alır. Maverick, yapılan incelemede tamamiyle suçsuz bulunsa da, yakın arkadaşı Goose’un ölümünden kendini sorumlu tutar.

Her şeyi geride bırakmaya çalışan Maverick, tam da pilotluğa ara verdiği sırada özel göreve çağırılır. Bir hava saldırısı gerçekleşmiştir ve pilotların hayatı tehlikededir.

Ne yazık ki arkadaşını kaybetmesi sonucu yaşadığı bunalım Maverick’i esir alır. Ne yapacağını bilemeyen Maverick, istemsizce hava sahasını terk eder.

Takım arkadaşlarını düşmana karşı savunmasız bıraktığı düşüncesi, Maverick’in ani bir şekilde savaş uçaklarının arasına geri dönmesini sağlar.

Kahramanca bir davranış sergileyen Maverick birçok kişinin hayatını kurtarır.

Her dakikasında tutkulu rekabet sahnelerine tanık olduğumuz Top Gun, hırsımızı bir kenara bırakmamızı ve hayatta kalmak için birbirimize tutunmamız gerektiğini vurguluyor.

İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü Puanı:

Fragman:

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: