Yeni Histerimiz: Binge-Watching!

Sevdiğiniz diziyi tüm bölümleri bitene kadar hiç durmadan, arka arkaya izleyen bir bağımlı mısınız? Yanıtınız ‘Evet’ ise binge-watching durumuna girmiş olabilirsiniz.

Episodic Binge de denilen bu takıntı şimdilerde hızla yükseliyor. Biraz kolektif bir histeri durumu söz konusu yani. Netflix, HBO ve Amazon gibi medya sağlayıcıların ürettikleri yeni dizileri toplu yayınlamasından kaynaklanan bu takıntı, ABD’den başlayarak dünyaya yayılan internet kaynaklı özel yayıncılığın yaygınlaşmasını sağlıyor.

Bunun arkasında paralarına para ekleyen medya sağlayıcıları, yapımcılar ve elbette çok uluslu şirketler var. Yani mikroekonominin en temel ilkesini ustaca uyguluyorlar; önce arzı yaratıp, talep edilmesini bekliyorlar.

The Walking Dead, Game of Thrones, Vikings, Sherlock gibi şu anda en popüler olan diziler, yeni sezon için dört gözle beklenirken internet üzerinden milyonlarca kişi tarafından her detayına kadar takip ediliyor. Çekimi bir yıla yayılan bu diziler en fazla bir haftalık periyotta izlenebiliyor.

Binge-watching’in hayal gücünü arttırıp arttırmadığı hala tartışılıyor; çünkü takip edilen dizinin seyirciyi aslında var olmayan bir dünyaya götürmesi ve oradan gerçek dünyaya adaptasyonda zorluklara neden olması, sezon bitiminde de o fantezi dünyasının yok olması, yarattığı hayal kırıklığı ve boşluğa düşme durumu söz konusu.

Elele

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Kurtulmuş Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.