Hobbit Ülkenin Ekonomisini Kalkındırdı

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’ın beyazperdeye üçleme olarak aktarılan The Hobbit kitabı, Yeni Zelanda ekonomisinin itici gücü oldu. 2012 ile 2014 yılları arasında vizyona giren filmdeki Hobbit halkının gündelik yaşamını anlatan sahneler yeşil doğası ile bilien Yeni Zelanda’da çekilmişti.

Yeni Zelanda’nın dün açıklanan yurtdışı gelir listesinin birinci sırasında turizm yer alırken, ülkeye gelen turistlerin yüzde 16’sı Hobbit sayesinde Yeni Zelanda’ya ilgi duymaya başladı. Ülkenin turizm geliri son iki yıldır ortalama yüzde 20 artarken, turizm her zaman Yeni Zelanda’nın ana yurtdışı gelir kaynağı değildi.

29 milyon koyun ve 10 milyon da inek bulunan 4.3 milyon nüfuslü ülkede, büyükbaş hayvancılık yıllarca ana gelir kalemi olmuştu. Ancak, üçleme ile kendine has doğasını tüm dünyaya doğru şekilde tanıtan Yeni Zelanda, doğayı korumanın karşılığını da alıyor.

Turistlerin çoğu Çin, Avustralya ve ABD’den geliyor.

Karnaval

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Kurtulmuş Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.