Görme Engelliler için Dokunarak Anlaşılabilen Saatler

O an günün hangi diliminde olduğumuzu anlamak için ne yaparsak yapalım görme duyumuza ihtiyacımız var. Güneş’in gökyüzündeki konumu olsun ister cebimizdeki, kolumuzdaki saat olsun mutlaka görmemiz gerekiyor. Eone isimli girişim ise bu döngüyü kırmak için manyetik bir zaman parçası yaratmış.

2013’te Kickstarter’da fonlanarak hayata geçen The Bradley, Eone’a ilham olarak altın madalyalı paralimpik yüzücü Brad Snyder‘dan ve azimden ilham alıyor. Eone zaman parçalarının kurucusu Hyungsoo Kim, tasarımlarını birer saat olarak tanımlamaktan kaçınıyor.

Çünkü İngilizce’de saat ve bakmak anlamına gelen “watch” kelimesi özünde görme eylemini barındırıyor. Böylece zaman parçası olarak anarak kavramsal bir yanılgının da önüne geçiyor.

“Herkes için” önermesiyle yola çıkan Eone, The Bradley’lerinin üzerindeki minik bilyelerle saati hissettiriyor. Üst kısımdaki bilye dakikayı yan tarafındaki ise saati işaret ediyor. Modelleri ise internet sitelerindeki mağazadan inceleyebilirsiniz.

bigumigu.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...