Google, Kadın Çalışanlara Daha Az Mı Maaş Veriyor?

Geçtiğimiz ocak ayında Google’ı dava eden Amerika Çalışma Bakanlığı, firmanın hesap denetimine ilişkin bazı verileri alıkoyduğunu belirtmişti. Şimdi ise davanın boyutu büyüdü. İddiaya göre Google, kadın çalışanlara daha az maaş veriyor.

Devam eden soruşturma yeni suçlamaları da beraberinde getirdi. Amerika Çalışma Bakanlığına göre Google, şirket genelinde kadın çalışanlara erkek çalışanlara kıyasla daha az maaş veriyor. Soruşturmanın henüz tamamlanmadığını belirten Çalışma Bakanlığı avukatı Janet Herold, ciddi bir ayrımcılığı işaret eden güçlü kanıtlar elde ettiklerini ekliyor. Herold, hükümetin elde ettiği analizler sonucu Google’da çalışan kadınlara karşı “aşırı” bir ayrımcılık gözlendiğini söylüyor.

Google ise söz konusu iddia ve suçlamaları yalanlıyor. Cinsiyete bağlı olarak herhangi bir ödeme sistemlerinin bulunmadığını belirtiyor. Erkek egemen teknoloji endüstrisinde kadınların erkek iş arkadaşlarına kıyasla çok daha düşük maaşla çalıştırıldıkları bir süredir gündemde. Google’ın bu gündemin bir parçası olması ise Çalışma Bakanlığının istediği belgeleri teslim etmekten kaçınmasıyla başlıyor. Google’ın maaşlara ilişkin veri ve dokümanları teslim etmesi yönünde karar çıkarmak adına dava açan bakanlık, Google’ın sözleşmeyle yükümlü olduğunun altını çiziyor. Google ise ilk davanın ardından hükümete “binlerce” kayıt gönderdiğini ancak çalışanların mahremiyetini korumak adına fazlasıyla kapsamlı olan talebin yüzde yüz karşılanamadığını belirtiyor.

Guardian, Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: