Android O, Beta Sürümü Yayınlandı

Google kısa bir süre önce duyurusunu gerçekleştirdiği yeni işletim sistemi sürümü Android O hakkındaki detaylı bilgileri paylaştı. Geliştirici önizleme sürümü yayınlanan Android O (Android 8.0) performans, pil ömrü ve güvenliğe odaklanıyor. Google tarafından aktarılan bilgiye göre Android O yüklü bir telefon bir öncek işletim sistemi yüklü telefona kıyasla iki kat daha hızlı açılıyor.

Uygulamaların da çok daha hızlı çalıştığını belirten Google, Google Play Protect isimli yeni özelliğini de duyurdu. Kötü amaçlı uygulamalara son veren özellik makine öğrenme teknolojisinden yararlanıyor. Uygulamaları tarayan Google Play Protect, gördüğü kötü amaçlı uygulamaları telefonunuzdan kaldırmaya yardımcı oluyor. Google Play Protect kısacası Android’li telefonların çok daha güvenli olmasına olanak tanıyor.

Pil konusunda da iyileştirmeler sağlayan Android O, pilin gereksiz yere tüketilmemesi için arka planda çalışan uygulamalarda kısıtlamalar uyguluyor ve bu şekilde pil ömrü uzuyor. Metin seçimini daha kolaylaştıran yenilikler de Android O’da karşımıza çıkıyor. Google Chrome haricinde diğer tüm uygulamalarda da otomatik doldurma özelliği yer alıyor.

Bidirimler konusunda da iyileştirmeler sunan Android O’da bildirimler daha düzenli karşımıza çıkıyor. Android O’nun dikkat çeken yeniliklerinden birisi de cihaz üreticilerini mutlu edeceğe benziyor. Android O sayesinde üreticilerin cihazlarını Android’in yeni versiyonlarını daha kolay şekilde güncelleyeceği belirtiliyor. Android O ilk olarak Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 5X, Nexus 6P ve Nexus Player gibi cihazlar için herkese açık beta sürümü yayınlandığını belirtelim.

Henüz resmi adı netlik kazanmayan Android O’nun final sürümünün yaz aylarının sonunda indirmeye sunulması bekleniyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar: