Çin, Airbus’tan 140 Uçak Alıyor

Çin ile Airbus firması arasında dev anlaşma imzalandı.

Çin, Airbus firması ile dev anlaşma imzaladı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in G20 zirvesi öncesinde Berlin’deki temasları sırasında varılan anlaşmaya göre, Çin Airbus firmasından 140 adet yolcu uçağı satın alıyor.

Airbus firması, uçaklardan 100’ünün kısa ve orta menzilli A320 serisine ait olduğunu, 40 uçağın ise A350 tipi uzun menzilli yolcu uçağı olduğunu duyurdu. Uçakların toplam maliyeti ise 20 milyar 100 bin euro olarak açıklandı.

Anlaşma çarşamba günü Berlin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de hazır bulunduğu toplantıda Airbus CEO’su Tom Enders ile Çin havacılık şirketi CAS yetkilisi Sun Bo arasında imzalandı.

Airbus CEO’su Tom Enders, uçakların “önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde” Çin havayolu firmalarına teslim edileceğini kaydetti. Enders, sipariş edilen A320 serisine ait 100 yolcu uçağının imalatının yaklaşık yarısının Çin’de yapılacağını belirtti. Firma üretimi, Pekin yakınlarında bulunan Tianjin’deki fabrikada yapmayı planlıyor. Uzun menzilli uçakların imalatı ise Avrupa’da yapılacak. Ancak uçaklarda kullanılan parçalar giderek daha fazla oranda Çin’de üretiliyor. Geçen yıl üretilen 700 Airbus uçağından 50’si de Çin’de imal edildi.

T24

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor. | sinem.bekler@serinletici.com

İlgili Yazılar: