Japon Nüfusu Son 50 Yılın En Düşük Seviyesinde

Japonya’da nüfus 2016 yılında önceki yıla göre 308 bin 84 kişi azaldı. Toplam nüfus son 50 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Japon haber ajansı Kyodo’nun İçişleri Bakanlığına dayandırdığı habere göre, ülkede nüfus artış oranı, ayrıntılı yıllık sayımların yapılmaya başlandığı 1968 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Resmi rakamlara göre, ülkede yerleşik yabancı vatandaşlar dışında kalan nüfus 1 Ocak 2017 itibarıyla bir önceki yıla göre 308 bin 84 kişi azaldı.
Doğum sayısı 1 milyonun altında kalırken, ölüm sayısı 1 milyon 300 bini aştı.

Öte yandan doğum sayılarının azlığı nüfusun yaşlanma eğiliminin artarak sürmesine sebep oldu. Emeklilik yaşındaki, 65 yaş üstü bireyler nüfusun yüzde 27,17’sini oluştururken, 14 yaş altındaki çocuk nüfusu yüzde 12,69’da kaldı.

Yaklaşık 127 milyonluk Japonya nüfusu son 8 yıldır azalıyor. Doğum oranlarının 1970’lerden bu yana gerilediği ülkede, bu oranın nüfusun korunması için yüzde 2,07 olması gerektiği hesaplanıyor.

Başbakan Şinzo Abe önderliğindeki hükümet, gelecek 50 yılda nüfustaki azalmayı kontrol altına alarak ülke nüfusunu 100 milyonun üzerinde tutmayı hedefliyor.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

İlgili Yazılar: