Unutkanlığa Dikkat!

Unutkanlık, her yaşta en sık rastlanan bilişsel yakınma olarak karşımıza çıkar. İnsan bedensel veya ruhsal bir şikayeti olduğunda; bu durumun başlangıcını, yerini, şiddetini, bedeninde yarattığı değişimleri ve daha birçok özelliğini çok detaylı bir şekilde doktora anlatabilir.

Fakat unutkanlık yakınması olan kişinin durumunu anlatması kolay değildir. Çoğu kez sinsice başlayan unutkanlığın kişide ve çevresinde yarattığı etkileri, yaşamın doğal seyrinden ayırt etmek güçtür.

Beyin sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin:

1- Sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak.
2- Düzenli fiziksel aktivite yapmak.

3- Kan basıncı, kalp ritmi, kan şekeri ve kolesterol kontrolü ile bunların tıbbi kılavuzlara göre hayat boyu tedavilerini sürdürmek.
4- Beyin sağlığını destekleyecek beslenme tarzı, Akdeniz diyeti uygulamak.

5- İdeal kiloyu korumak.
6- Sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak.
7- Stres ve depresyonu kontrol altında tutmak. Bazı genetik özelliklere dikkat etmek beyin sağlığı için önemlidir.

Cosmopolitan

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: