Sevgilinizi mutsuz ediyor olabilirsiniz

Bazen farkında olmadan ya da umursamadan söylediğiniz küçücük bir kelime, siz farkında olmadan sevgilinizle aranıza mesafe koyuyor. Hatalı adımlar atmamak için ona karşı davranışlarınızı titizlikle analiz etmelisiniz.

Onun sorusu: “Yardım edebilir miyim?”

Sizin cevabınız: “Gerek yok, teşekkürler.”

Yardımı kabul etmediğinizde, partnerinize ona ihtiyaç duymadığınız mesajı vermiş olursunuz. Aiken “Sevgiliniz bu durumda kendisini dışlanmış hissedip sinirleneceğinden ilişkinizin üzerinde negatif bir etki yaratırsınız. Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmak sizi yorar. Ayrıca herhangi bir durumda ondan yardım istememeyi alışkanlık haline getirmenize sebep olur” diyor. Bir ilişkinin gelişmesi için, önünüze çıkan problemleri birlikte çözebiliyor olmanız gerekir. Sevgilinizin size yardım etmesine izin vererek ilişkinizi daha güçlü bir hale gelebilirsiniz.

Onun sorusu: “Bizimkilerle çıksam senin için sorun olur mu?”

Sizin cevabınız: “Yoo.”

Sevgilinizin böyle bir soru sorması düşüncelerinize ne kadar önem verdiğini gösterir. Aiken ”Karşınızdaki insana karışık mesajlar yollamanızın ikinize de bir yararı olmaz. Siz ihtiyaçlarınız karşılanmadığı için alınırken, onun duygularınız konusunda kafası karışır. Sonrasında da doğru yanıt vermediğinizi anlar” diyor. Konuyla ilgili açık bir yorum yapmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Erkekler, açık cümlelerden hoşlanır. Ondan ne istediğinizi tam olarak belirtmelisiniz. Bu şekilde bütün fikirlerinizi net bir şekilde ifade edeceğinizi bilir ve rahat davranır. Sizinle aynı fikirde olmasa bile, ilişkinize birlikte yön vererek birbirinizi daha iyi anlarsınız.

Onun sorusu: “İyi misin?”

Sizin cevabınız: “İyiyim.”

İyi olmadığınız halde öyle olduğunuzu söyleyerek sevgilinizi kendinizden uzaklaştırırsınız. Aiken “İyi demeniz sorunu çözmez. Bu şekilde sadece ilişkinizin sağlıklı ilerlemesini engellemiş ve problemi inkar etmiş olursunuz” diyor ve devam ediyor: “Birisiyle yakın bir ilişki yaşayabilmek için, hislerinizi açıkça paylaşabiliyor olmanız gerekir. Sevgilinize açılmanız; duygularınızın olumlu veya olumsuz olmalarından bağımsız olarak, hem onun sizi daha iyi tanımasını sağlar hem de sizin yerinizde olsaydı nasıl davranacağı konusunda ona yardımcı olur.” Yakın olmak, hayatın getirdiği problemleri birlikte çözmek anlamına gelir. Birliktelik aslında takım oyunudur. Bu nedenle onu benzer şekilde terslerken tek isteğinin yanınızda olmak olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Cosmopolitan

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Kurtulmuş Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: