Aynı bardaktan kaç defa su içilebilir?

Yatarken başucunda ya da çalışırken masanda bir bardak su bulunduruyorsun. Günde 8 bardak su içmen konusunda sana söylenen uyarıları dikkate alıyorsun. Bu alışkanlığın kuşkusuz mükemmel bir şey. Üstelik cam bardak tercihin de oldukça sağlıklı.

Fakat her daim bardağını yıkama şansını bulamadığın da kesin. Bu durum ise kafanda hijyen açısından bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden olabilir. Öyleyse aklına hemen şu soru geliyor: Bir su bardağından hiç yıkamadan kaç defa su içilebilir?

Mikroorganizmalar, hayatta kalabilmek için nemli çevreye ihtiyaç duyarlar. Yani, bir bakıma bakteriler, mikroplar ve parazitler için oldukça uygun bir ortam hazırlıyorsun. Tehlike barındırma potansiyeli bulunduran mikroplar, virüsler ve parazitler, nemli ortamlarda çok daha rahatça çoğalırlar ve sen de bardağını yıkamadığın zaman onlara davetiye çıkarmış oluyorsun. Bardaktan aldığın her bir yudumda, mikropları da ağzına transfer etmiş oluyorsun.

Örneğin hastaysan ve dolayısıyla bardağın da bu mikroorganizmalardan barındırıyorsa, bardağını yıkamadan kullandığında bu mikroorganizmalar tekrar hasta olmana yol açacak kadar üreyebilir.

Suyun kaynağı da önemli

Musluk suyunun aksine, şişe sularda ya da kuyu suyunda bakterilerle savaşan klor bulunmaz. Eğer bardağını başkasıyla ortak olarak kullanıyorsan, iki kere endişelenmelisin demektir. Aynı bardağı kaç kişi kullanırsa hastalık tehlikesi de o kadar artar.

Gerçekleşebilecek şeyler

Eğer bardağı sadece sen kullanıyorsan, birden daha fazla kullanman sorun yaratmayacaktır. Mikropların ya da virüslerin sana bulaşabilmesi için, bardağını başka insanlarla ortak kullanıyor olman gerek. Ancak plastik bardak kullanmaman gerek. Plastik bardaklarda oluşacak çiziklerde ve oyuklarda, bakteriler zamanla çoğalma şansı bulacaktır. O yüzden cam bardak kullanmalısın.

Eğer bardağını başkalarının kullanmadığından ve suyun temiz olduğundan eminsen, aynı bardağı defalarca kullanmandan ötürü hasta olmazsın.

Women’s Health

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...