Fête des Lumières (5-9 Aralık 2014, Lyon-Fransa)

Prometheus’un ateşi tanrılardan çalıp insanlığa hediye ettiği dönemde estetik kaygılar aramak biraz güç. Ateş sembolü içerisine eklemlenen ışık; Antik Yunan’dan bu yana bilgiyi, paylaşımı, karanlıktan aydınlığa çıkmayı, cehaletin son buluşunu, uyanışı ve arınmayı temsil ediyor. Işığın, kaynağını Atina’da arayamayacağımız ve daha çok Hıristiyanlık çatısı altındaki mum yakma pratiğiyle açıklayabileceğimiz bir başka anlamı daha var: inanç ve umut. Yıl 2014’ten 2015 olunca yeni teknolojilerin, bilgi birikiminin ve kültür mozaiğinin ışığın semboliğine olan katkısı harikulade boyutlara ulaşıyor. İşte o zaman da hem akla hem kalbe dokunan, görsellikten ve estetikten sıyrılması mümkün olmayan işler çıkıyor ortaya.

image

Lyon’da her aralığın ilk haftasında düzenlenen Işık Festivali de o işlerden biri. Lyon, her yıl dört günlük festival döneminde 4 milyondan fazla turist ağırlıyor ve Rio Karnavalı ile Münih’teki Oktoberfest’ten sonra, dünyanın katılım beklentisi en yüksek olan etkinliklerinden birine imza atıyor.

Işık Festivali (Fransızca La Fête des Lumières) geleneğiyle ilgili birçok yaklaşım bulunuyor. Getirilen açıklama her ne olursa olsun, şehre yukarıdan bakan ve hemen hemen Lyon’un her yerinden görünebilen La Fourvière Kilisesi’nin gelenekteki rolü sabit. 1643 yılında, veba salgınından korkan şehir sakinlerinin ellerinde mumlarla kiliseye çıktıklarını ve dua ettiklerini biliyoruz. Hatta, şehir sakinlerinin evlerindeki pencerelerin önüne mum koydukları ve şehrin bu şekilde 1600lerde bile baştan başa ışıkla donatıldığı da söyleniyor. Zaman içerisinde devamlı hale gelen bu pratik, devrim nedeniyle kesintiye uğrasa da 1848’ten itibaren tekrar hayat bulmuş. Resmi tarihe dâhil oluşu da tam olarak 1848 Devrimi’nin sancılı ortamında gerçekleşiyor.

image

1848 Devrimi sırasında (bkz. Révolte des Canuts/Canut revolts) kilisenin hasar görmesi üzerine; kilise 1850’de çanın onarılması, kilisenin genişletilmesi ve en önemlisi, kilisenin tepesine büyük bir Meryem Ana heykelinin dikilmesi için çalışmalara başlamış. Heykeltıraş Fabisch’in eseri olan heykelin halka sunulması için uygun bir tarih arayan yetkililer, uzun tartışmalardan sonra 8 Aralık 1852 tarihinde karar kılmışlar.

image

1989 yılına kadar La Fourvière’e gidip Meryem Ana’ya dua etme şeklinde ilerleyen ritüel, dönemin belediye başkanı Michel Noir’ın bazı kamusal binaları ışıklandırma kararıyla eğlenceli bir hal almaya başlamış. 1999’da ise Raymond Barre 8 Aralık tarihinin dört gün süren bir ışık festivali olarak kutlanmasını teklif etmiş. Işık Festivali 2001’den bu yana resmi olarak düzenleniyor ve her ne kadar geleneğin dini boyutu ikinci planda kalsa da tarihin yeniden yaşanmasına katkıda bulunuyor.

image

Şehrin ışıkla olan bir diğer bağıysa sinemacı Auguste ve Louis Lumière kardeşler. Fransa’nın ikinci en büyük metropoliten yaşam alanı olarak bilinen Lyon, aynı zamanda ünlü şef Paul Bocuse’ün de doğum yeri. UNESCO Dünya Mirasları arasında bulunan Lyon’a gittiğinizde, doğal olarak, Fransız mutfağına özgü gastronomik ayrıntıları atlamanıza imkân yok. Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’nin de Lyon doğumlu olduğunu belirtirsek “ışık şehri” hem butik hem de küresel bir tatil rotası olarak karşımıza çıkıyor. Hareket tarihinizin aralık başına denk gelmesi dileğiyle.

Kaynak: www.lyoncapitale.fr, http://www.fetedeslumieres.lyon.fr/fr

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Dilara Adaş

[Serinletici'den ayrıldı] Özel Saint Joseph Fransız Lisesi’nden 2007 yılında okul birincisi olarak mezun olan Dilara Adaş, Fransa’daki eğitimi için Lauréat Bursu’nu kazandı ve Paris Sorbonne Üniversitesi’nde kamu yönetimi eğitimi gördü. Daha sonra Galatasaray Üniversitesi’ne geçerek lisans tezini 1789 Fransız İhtilali’nin Sembol ve Ritüelleri üzerine yazan Dilara, halen Galatasaray Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Tezli Yüksek Lisans Programı’na devam etmekte. Ayrıca Dilara, 2005 yılında TEMA ve Saint Joseph ortaklığında düzenlenen ve Fas Tanger’de bulunan kardeş okula jimnastik salonu edindirme projesinde görev aldı. | dilara.adas@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.