Close

Bir dilek tut: Marteniçka efsanesi

Bu çok, çok eski bir hikaye… Derler ki, eğer Mart ayı gelip çattığında bir dilek tutar ve bileğine kırmızı-beyaz renklerinde ‘Marteniçka’ adı verilen bir bileklik takarsan bahar geldiği zaman dileğin gerçekleşir. Yani hem eski hem de sihirli bir hikaye…

‘Bu çok, çok eski bir hikaye’ şeklinde başlayan cümleleri çok severiz. Bahsedeceğimiz eski hikaye Mart ayına özgü. Bir rivayete göre, Mart ayının gelmesiyle Bahar Şenliği’ni kutlayan Bulgar Ortodokslar, kendilerini kötülüklerden ve nazardan koruduğuna inandıkları ‘Martenitzi (Marteniçka)’ denilen kırmızı-beyaz renkteki bileklikleri takarlarmış.

Beyaz renk erkeği, kırmızı renk ise kadını simgelermiş. Bir başka inanışa göre de kırmızı; hayatı ve kanı simgelerken, beyaz renk mutluluk anlamına gelirmiş.

1 Mart gününde baharın gelişi dolayısıyla geleneksel Marta Nine şenlikleri bugün bile eğlenceli bir gelenek olarak sürüyor. Şenliklerin en büyük özelliği de olmazsa olmaz kırmızı-beyaz bileklikler ve tabii dilekler… ‘Marteniçka’ların tarihinde en önemli yere sahip olan şekiller ise, fotoğrafta gördüğünüz “Pijo ve Penda” adıyla bilinen kırmızı ve beyaz ipten yapılmış kuklalar.

Farklı bir rivayete göre, baharın gelmesiyle bileklikler çıkarılarak bir taşın altına saklanırmış. Bazen de suya atılırmış; hayattaki bütün zorlukların suyla akıp gitmesi için.

Geleneğe göre en fazla mutluluk ve şans getiren Marteniçka biri tarafından hediye edilenmiş.

Hiç vakit kaybetmeden bir Marteniçka takmalı ve bir (ya da daha fazla) dilek tutmalı ve baharın gelişini heyecanla karşılamalı!

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

One thought on “Bir dilek tut: Marteniçka efsanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.