Yeni 2015 MacBook’ta Apple’ın Söylemediği Şeyler

Kuşkusuz yeni 12” Macbook, harika görünen bir bilgisayar. Ancak Apple’ın, 13.1mm inceliğe böyle bir cihaz sığdırabilmek için bazı ödünler vermediğini de düşünmüyorsunuzdur.

İşte teknoloji devinin Spring Forward etkinliği sırasında yeni MacBook hakkında bahsetmediği detaylar:

Düşük çözünürlüklü FaceTime kamera

Şu an piyasadaki her Mac, 720p çözünürlükte bir FaceTime HD kamerasıyla satılıyor. Ancak “yeni” MacBook’un FaceTime kamerası, 480p olarak belirlenmiş. Apple tarihine dönecek olursak bu çözünürlük bizi iPhone 4 zamanına geri götürüyor ve bu da demek oluyor ki, yeni MacBook ile Skype ve FaceTime gibi görüşmeleriniz, eskisi kadar net olmayabilir. En azından karşıya giden görüntünüz açısından.

USB-C

Aslında evet etkinlik sırasında USB-C’den bahsedildi ancak hep olumlu yönlerden. Yeni bir teknoloji, iki taraflı kullanılabiliyor tamam ama bilgisayarınızdaki tek girişin USB-C olması nasıl bir duygu olacak bu Apple’ın sorumluluğunda değil gibi.

Tek giriş derken bu hesaba şarj girişi de dahil. Yani ek bir dongle olmadan (70-100 dolar arası), bilgisayarınızı aynı anda şarj edip tek bir USB bile bağlayamayacaksınız.

Kişisel olarak mevcut MacBook’taki iki USB yetmezken, 1 giriş ve buna şarj da dahil diyor Apple ve işler biraz karışacak gibi. Üstelik USB-C girişi mevcut standarta da uyumlu değil.

Işıklı Apple logosu

Diğerlerine göre kesinlikle biraz daha feda edilebilir olsa da, süregelen MacBook’ların en güzel tasarım detaylarından biridir ışıklı Apple logosu. Ancak yeni MacBook’ta bu logo yerini iPad’tekine benzer, metalik bir elmaya bırakmış.

İşlevin olmasa bile, seni özleyeceğiz ışıklı Apple logosu..

2015 MacBook’un tüm özellikleri ise şöyle:

En kalın noktasında dahi 13.1mm incelik, 12″ 2304×1440 retina ekran, yenilikçi klavye ve trackpad tasarımları, 9 saat kablosuz internet veya 10 saat film izlemeye yetecek kadar da pil ömrü.

1.3GHz Intel Core M işlemci ve 8GB RAM’e sahip yeni 2015 MacBook’un fiyatı ise 256 GB’lık model için 1299, 512 GB’lık model içinse 1599 dolar.

2015 MacBook’un Türkiye fiyatları ise yükselen kur ve vergilerle 4299 TL (256 GB) ve 5299 TL (512 GB) olarak belirlendi.