Picasso Tablosu Çerçevecide Çıktı

İtalya’da 15 milyon euro değerinde ve kayıp olarak kabul edilen Picasso tablosu çerçevecide bulundu.

Satılmak üzereyken ele geçirilen Picasso tablosu, çerçevecinin ifadesine göre kendisine 37 sene önce hediye edlilmiş.

1978’de Roma’daki atölyesine gelen bir müşteri, ölmüş karısına ait kıymetli bir fotoğraf çerçevesini tamir ettirmek istedi. Müşterisinin hüznünden etkilenen çerçeveci, tamiratı herhangi bir ücret almadan yaptıktan sonra aynı müşteri, bu jeste karşılık olarak iki gün sonra tekrar gelerek çerçeveciye Picasso tablosunu hediye etti. Tabii ki tablonun kime ait olduğunu söylemeden.

Tabloyu elindeki diğer eserlerin yanına kaldıran çerçeveci, geçtiğimiz sene bir tesadüf sonucu tablonun Picasso’ya ait olabileceğini öğrendi ve yurtdışındaki açık artırmacılarla temasa geçti.

İngiliz Sotheby’s müzayede evinin tablonun satışını yürütmek için devletten yetki istemesiyle harekete geçen polis, yaptığı inceleme sonucunda tablonun Picasso’nun 1912 tarihli “Keman ve Bass Şişesi” isimli eseri olduğunu belirledi.

Tablonun hikayesini basın toplantısıyla duyuran polis, şu anda çerçevecinin hikayesinin doğruluğunu ve Picasso eserinin gerçek sahibini arıyor.

Tabloya olay aydınlanana kadar da el konuldu.

Kaynak: BBC

Sezin Nil Tufan Bardakçı

Her şey için yeterli olduğu sanılır ama Nil için satranç oynamak elde ettiği şampiyonluklara rağmen sadece fazla iddialı bir hobiden ibaret. Yeterince zeki olduğunu göstermek yerine herkesin iyi olabilmeyi bu kadar dilediği bir oyunu kendisine iktisata yönlendiren bir analitik düşünce kaynağı olarak yorumluyor. Çok düşünüp az konuşuyor ve çok okuyup az yazıyor. Hayatın ona gelişini doğru yorumlayana kadar olanları saymazsak İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü mezunluğundan pek de haz etmiyor. Oyunun kurallarına aykırı bir “rok” daha deyip onu yenilmez satranççı kimliği Colly’e hapsetmeden hayatta savrulmayı umuyor. Maroon 5 eşliğinde. | nil.tufan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.