Türkçe Konuşan Siri’nin Kim Olduğu Ortaya Çıktı

iOS 8.3 ile hayatımıza giren Apple’ın dijital asistanı Siri’nin Türkçe konuşan hali, iPhone ve iPad sahipleri için yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunmaya başladı.

Her ne kadar dijital asistan da olsa, onu seslendiren insanın kim olduğu soruları da, herkesçe merak edilen konular arasındaydı.

Radyocu ve ses uzmanı Yelda Uğurlu, Siri’ye üç sene önce hayat vermiş. İşin daha ilginç tarafı ise bir arkadaşının teklifi üzerine işi kabul eden Yelda Uğurlu, bu işi Apple ve Siri için yaptığını bilmiyormuş.

Yelda Uğurlu’nun yaklaşık dört hafta süren seslendirmeleri yedi ay boyunca analiz edilirken, gelen talimatlar insan gibi konuşmamasını, biraz robotlaşmasını tavsiye etmiş.

Seslendirme uzun sürünce sıkıldığını belirten Yelda Uğurlu’nun süreç içerisinde beli dahi tutulmuş.

Siri’yi seslendirme karşılığında öyle çok büyük bir para almadığını da belirten Yelda Uğurlu’nun Apple kullanıcılarından bir de isteği var:

“Lütfen Siri’ye küfür etmeyin.”

Kaynak: CNN

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.