Pasta Olmadan Asla!

Share

Zayıflamaya çalışanların ortak derdi tatlıdan uzak kalmaktır. Kimi zaman tatlı yemeden durmak rüyalara pasta olarak bile dönebilir. Diyet yaparken pasta yenilmez düşüncesi en büyük tabudur zayıflamaya çalışanların gözünde. İşte masum pastalar tam da bu tabuları yıkmak için!

78631655

Asrın sorusu: Diyet ve pasta dengesini nasıl sağlayacağız? Pastalar yüksek kalori yoğunluklu besinlerdir. O nedenle diyette pasta yemek bir günah olarak görülür. Oysa uyguladığınız diyete pasta ilave etmenin de yolları vardır. Pasta seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Mesela, ince bir dilim almaya özen gösterin. Meyveli pasta tercih etmeye çalışın.

Woman eating a cupcake

1 dilim pasta, beslenme programınızdaki ½ bardak süt, 2 dilim ekmek ve 1 porsiyon meyveye eşit gelir. Ara sıra kaçamak yapan biriyseniz, günlük beslenme düzeninden bu besinleri bir günlüğüne çıkartarak denge sağlayabilirsiniz. Pastaya hayır diyemeyenlerden ve bu nedenle sıklıkla diyeti bozanlardansanız, o zaman daha hafif seçenekler tercih etmenin veya mutfağa girmenin zamanı gelmiş demektir.

Diyete dost masum pasta alternatifleri: 1 dilim mozaik pasta, 1 dilim meyveli parfe, 1 dilim dondurmalı pasta, 1 dilim light cheesecake, 1 dilim light pasta.

3

Masum Pastalar

Beyaz un ile esmer unu karıştırın. Yaptığınız pastanın kalori değeri çok değişmese de, kan şekerinizi daha dengeli yükseltir. Şeker yerine granül tatlandırıcı kullanın. Tatlandırıcılar, şeker tadı veren kalorisiz/düşük kalorili öğelerdir. Yaptığınız pastanın kalori değerini %40’a kadar azaltabilirler. Light margarin tercih edin. Pastanızın kalorisini ciddi oranda azaltabilirsiniz. Çikolata yerine şekersiz çikolata veya taze meyve tercih edin. Şekersiz çikolata kullanarak veya en iyi seçim taze meyve kullanarak, hafif ve daha sağlıklı bir pasta hazırlayabilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar

Kaynak: İHA