Mutluluk Cildi Güzelleştiriyor

Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir bedenin yansımasıdır. Sağlıklı bir cilde giden yol da mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninden geçmektedir. Serotoninin hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Mutluyken vücudumuzdaki kan akışı dengelenir, cildimiz pembeleşir ve güzelleşir. Kısacası mutluysanız güzelsiniz!

lovely-smile

Serotoninin yanı sıra yiyip içilen her meyve ve sebze cilt sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Cilt güzelliği için günde 10-12 bardak su tüketilmelidir. Bol su ve bol oksijen hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için önemlidir. Beta caroten, C ve E vitaminleri, bolca yeşil yapraklı sebzeler, lahana, havuç, biber tüketerek cildinizi besleyebilirsiniz. Vitamin E ve C, Beta Karoten, selenyum, meyvelerde, sebzelerde, fındık ve tahıllarda mevcuttur.

102758193

Neler yemeliyiz?

Meyveler: Böğürtlen, yaban mersini, elma; kiraz, siyah erik, ahududu, kızılcık, çilek, avokado, portakal, kırmızı üzüm.

Sebzeler: Brokoli, zencefil kökü, sarımsak, kırmızı lahana, koyu yeşil yapraklı sebzeler, (ıspanak gibi), kırmızıbiber, havuç, soğan, domates.

Yağlı tohumlar: Fındık, ceviz.

Tahıllar: Yulaf ezmesi, kabuklu pirinç.

3

Yazın özellikle ambalajlı, rafine (işlenmiş) gıdaları tüketmeyin. Taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Katkı maddelerinin hepsi toksindir, yani zehir. Zehir vücutta yağların toplanmasına neden olurlar.

Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan

Kaynak: İHA

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.