Geleceğe Dönüş Gününüz Kutlu Olsun!

1989 yapımı Geleceğe Dönüş 2’de zamanda yolculuk yapan kahramanlar bir dizi teknolojik yenilikle karşılaştıkları 21.10.2015’e ışınlanmıştı.

Dünyanın tartışmasız en iyi bilim kurgu film serilerinden biri olan Geleceğe Dönüş’te filmin kahramanları Marty McFly ve Dr. Emmett Brown zaman makinesiyle 1984 yılından 31 yıl sonrasına, yani 2015 yılına gitmişlerdi.

Dr. Emmet Brown ile Martin McFly’ın özel yapım Delorean marka arabalarıyla geçmişten geleceğe filme göre 31 yıl, vizyon tarihine göre ise 26 yıl önce geçtikleri tarih bugün: 21.10.2015.

“Back to the Future” ismiyle yayınlanan filmde Robert Zemeckis yönetmenlik, Bob Gale yardımcı senaristlik, Steven Spielberg yürütücü yapımcılık yaptı. 1985 yapımı bilim-kurgu, macera ve komedi türündeki film, dünya çapına ün kazandı. Türkiye’de de bir kuşağı tamamen etkileyen filmde kullanılan Delorean marka araç halen hafızalarda.

İşte Doktor ve Martin McFly o araçla filmin bir sahnesinde 1984 yılından 21 Ekim 2015 yılına doğru geçtiler. Filme göre aradan 31 yıl geçti.. Bu “dönüş” ise bugün konuşulmaya devam ediyor. Öyle ki bugünün tarihi için www.october212015.com adıyla bir de internet sitesi açıldı.

GELECEĞE DÖNÜŞ’ÜN 2015 ÖNGÖRÜLERİ

Peki 26 yıl önce yapılan bu filmde 2015`ten ne bekliyorduk, ne bulduk?

ROBOT BENZİN İSTASYONLARI

Filmde 2015 yılında benzin istasyonuna giren nanoteknolojik araçların herhangi bir insan yardımı olmadan benzin alabildiği görülüyor. Oysa aradan geçen yıllara rağmen benzin istasyonları bu derece değişmedi.

JAWS SERİSİ 4’TE KALDI

Bir diğer sahnede ise Jaws film serisinin 19 ayrı filminin çekildiğine şahit oluyoruz. Oysa Jaws serisi için bugüne dek 4 film çekildi.

OTOMATİK AYAKKABILAR YOK

2015 yılına zaman makinesiyle ulaşan Marty`nin ayakkabasının bağcıkları otomatik olarak bağlanıyordu ve ayağın büyüklüğüne göre kendini optimize edebiliyordu. Tasarımı benzese de gerçekte böyle bir ayakkabı henüz icat edilmedi.

UÇAN ARABALAR İCAT EDİLMEDİ

Filmde 2015 yılında her yer uçan arabayla doluydu. Oysa bugün için böyle bir araç piyasada yok.

NANOGÖZLÜKLER DEĞİL GOOGLE GLASS

Dr. Emmett Brown, araç kullanırken 2015 yılının modası olan bu nanogözlükleri giyiyordu. Oysa bugün için Google Glass`ı saymazsak araç kullanırken çoğumuz güneş gözlüğüyle idare ediyoruz.

UÇAN KAYKAYLARIN YANINDAN BİLE GEÇİLMEDİ

Filmde gelecekte Hoverboard denilen uçan kaykaylar dikkat çekiyordu. Bugün ise bu alete yakın bir cihaz bulunmuyor.

PİZZALAR HALA YAVAŞ GELİYOR

Filme göre gelecekte pizzanın hazırlanma süresi saniyeler sürüyordu. Küçük pizza saniyeler içinde devasa bir boyutta geri dönüyordu. Bugün için pizzanın hazırlanması yıllar öncesine göre daha kısa sürüyor olsa da filmle örtüşen bir yanı yok.

Filmde polis arabaları da son teknolojiden nasibini almıştı. Bugünün polis arabaları ise henüz uçmayı bilmiyor.

ARTIK WHATSAPP VAR

Marty McFly`ın patronuyla atışması ve kovulma sahnesi de filmin unutulmaz sahneleri arasında. Marty kovulduğunu mesaj olarak yazıcıdan çıkan kağıtla görüyordu.

Bugün kağıda da gereksinim duymuyoruz artık ve bir Whatsapp bile bu kötü haberi vermek için fazlasıyla yeterli.

Ensonhaber

Merve Deniz

Serinletici'ye ismini veren serinletici ve viral içerik editörlüğü yapan Merve Deniz, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Serinletici'de haber çevirilerine de yardımcı olan Merve’nin en büyük hobisi fotoğrafçılık. Geleceğe yönelik fotoğrafçılık hedefleri arasında fortfolyosunu online bir sergiye dönüştürmek de var. Kendisini tanımlamada -fotoğrafçılıktan bile önce- ilk kelime olarak “kedisever”i seçen Merve, halen İzmir’de yaşıyor. | merve.deniz@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.