Google, Atatürk’ü Unutmadı

Google, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 77. ölüm yıl dönümünü için 10 Kasım 2015 günü anasayfasına karanfil koydu. İşte Google’ın 10 Kasım için hazırladığı Doodle’ı.

Google, Atatürk'ü Unutmadı

Her özel gün için anasayfasında özel bir Doodle’a yer veren Google, 10 Kasım gününü unutmadı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 77. ölüm yıl dönümü 10 Kasım 2015 için anasayfasına karanfil koydu.

Google, her sene olduğu gibi bu sene de 10 Kasım için özel bir Doodle yayınlamadı. Ancak Google açılış sayfasına karanfil koyarak “Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.” yazısına yer verdi.

Peki Google neden özel bir Doodle hazırlamadı, sadece bir karanfile yer verdi diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ise Doodle ekibinin başında yer alan Ryan Germick 2012 yılında verdi. Doodle’ları insanların yüzünde bir gülücük oluşması için hazırladıklarını belirten Germick, bayramlar, doğum günleri ve festivaller için Doodle’lar hazırladıklarını belirtti.

15-11/10/10-kasim-doodle.JPG

10 Kasım içinse bu tarihin ciddiyetini bozmamak ve Atatürk’e saygısızlık yapmamak adına sadece bir karanfil koyularak anılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05’te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10 – 16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara’da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye’nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05’te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Deniz Çalışkan

[Serinletici'den ayrıldı] İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Deniz, profesyonel öğrenimini yerel gazetelerde sürdürmeye devam ediyor. Kitap ve müziksiz bir hayatı kabul etmeyen Deniz için kitaplardan uyarlanan filmler özenle kaçılması gereken aktiviteler arasında yer alıyor. Serinletici'de iletişim sorumluluğu kapsamında sitenin sosyal medya ve WhatsApp gibi hesaplarını koordine eden Deniz, aynı zamanda Serinletici haber bölümünde çalışıyor. denizc@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.