Close

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin 5 Yolu

Çocuğunuzun televizyon karşısında vakit geçirdiği saatleri kitap okuyarak geçirmesini istemez miydiniz? Sergilediğiniz tutum ve davranışlarla okumasına destek olmak elinizde.

1. Okuma alışkanlığının temeli aile içinde atılıyor. Bu yüzden ona örnek olmanız çok önemli. Yoksa siz boş vakitlerinizi televizyon karşısında veya internette geçirirken onun bir kitap kurdu olmasını mı bekliyorsunuz?

2. Çocuklar, aile bireyleriyle yapılan aktiviteleri ve rutinleri sever. Siz de birlikte okuma saatleri düzenleyerek onun okuma alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

3. Kitapların çeşitliliğini keşfetmesi, ilgi alanına girenleri rahatça bulması için birlikte çocuk kitapçılarında ve kütüphanelerde vakit geçirmeyi unutmayın.

4. Ona odasında bir kitap köşesi yaratın veya kütüphanenizin bir bölümünü onun kitapları için ayırın. Kendisinin düzenlediği, üzerine isminin yazılı olduğu etiketler yapıştırdığı kitapları olması hoşuna gidecektir.

5. Kitaplarla ilgili sohbet edin. Kahramanlarla ilgili sorular sorun, “sen olsan ne yapardın?” gibi sorularla düşünmeye yöneltin.

Kaynak: elele

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.