Star Wars’u Sevmek İçin 10 Neden

Milyonlarca Star Wars hayranının beklediği “Star Wars: The Force Awakens” vizyona girdi. Peki nedir bunca insanı bu hikayede kendine bağlayan ve dünya çapında milyonlarca hayran kitlesine sahip olmasını sağlayan? İşte Star Wars’u ölümsüz kılan ve bir fenomen haline gelmesini sağlayan 10 sebep…

1- En Eski ve Ölümsüz Hikaye

“İyi” ve “kötü”nün savaşının hikayesidir bu. Bir tarafta “iyi”yi savunanlar, diğer tarafta ise “kötü”nün temsilcileri. Peki iyi ve kötü nedir? Psikoloji açısından bakıldığında, filmler sadece “iyi/kötü”nün savaşını değil “id/ego” çarpışmasını da anlatır. Çünkü “iyi” olanların yani Jedi’ın katı kuralları vardır. “Kötü” olarak resmedilen Sith’in ise baştan çıkartıcı serbestliği.  İki taraf da güçlüdür. Ölesiye savaşırlar. Bir o kazanır, bir diğer taraf. Dolayısıyla bütün seri “bilinen en eski savaşın” anlatısı olarak okunabilir. Üstelik, filmler salt iyiliği savunmaz. İyi ve kötü arasında bir denge’den söz eder. O denge, evrenin devamlılığı için gereklidir. Haklılık ise başka bir şeydir.

2- Kendi Gerçekliğine İnandırır

Star Wars filmleri seyircinin zihninde yeni bir evren yaratmakla kalmaz, mevcut yani yaşadığımız gerçek evrene bakışımızı da değiştirir. O koskoca karanlığın içinde “bir şeyler olduğuna” ikna eder. Üstelik bunu yaparken kendi içinde tutarlıdır. İmparatorluklar, demokrasi savunucuları, asiler, hükmediciler, yasa koyucular; gerçek hayattaki herkes bir şekilde tüm zaaflarıyla temsil edilir. Kendi içinde ikna edicidir çünkü insanoğlunun yazgısındaki kötücüllüğe meyil, evrenin denge’sini sürekli tehdit eder. Planlar tutmaz. Oyunlar bozulur. Darbeler yapılır. Demokrasiler ortadan kaldırılır. Asiler, darbecilere karşı mücadele verir. Lucas’ın ana öyküyü Vietnam Savaşı sırasında yazdığını hatırlatalım. Seyirci, bildiği dünyanın tarihinde yaşanan olayların yansımasını filmlerde bulur. Bu nedenle olay akışı hep tanıdık gelir.

3- Ying/Yang

Star Wars filmleri bir Tanrı’nın ya da Tanrıların ya da bir dinin ötesindedir. Sadece “Güç” vardır. Jedi ve Sith, bu gücü kendi amaçları doğrultusunda kullanmasını iyi bilir. Jedi şövalyeleri “iyi”yi, Sith lordları ise “kötü”yü temsil eder ama filmlerin asıl ilgilendiği, bir “iyi”nin zaman içinde “kötü”ye dönüşmesidir. Bu, hikayenin ana damarıdır.

4- Seçilmiş Kişi: Anakin Skywalker/Darth Vader

Serinin büyük bölümü, onun yolculuğunun hikayesine dayanır. Seçilmiş kişidir. Jedi tarafından keşfedilir, eğitilir. Usta ve yürekli bir savaşçı olur. Ama sonra ruhunu kötülük kaplar. Dönemin idaresindeki en güçlü figür ve aslında bir Sith olan Palpatine tarafından kışkırtılır. Karanlık tarafa geçer. Anakin olarak doğduğu evrene bir Sith lordunun ismiyle, Darth Vader olarak hükmetmek ister. Aşkı için intikam almak isteyen, bunun için de Jedi içindeki “çürümüşlüğü” gerekçe gösteren bir kayıptır aslında. Onun bu hüzünlü dönüşümü, bütün serinin kalbini oluşturur. Akla şu söz gelir: “Hepimizin içinde kötülük var, önemli olan onunla ne yaptığımız”.

5- Aşk: Bütün Evrenin Kaderini Değiştirebilir

Anakin’in dönüşümünde kilit rolü aşk üstlenir. Genç Jedi şövalyesinin Padme’ye olan aşkı büyüktür. Ama zamanla Padme’nin kendisinden uzaklaşmaya başladığını fark eder. Genç kadın uzaklaşır çünkü Palpatine’in etkisinde kalan Anakin’in kötülüğe yaklaştığını görmüştür. Anakin ise sevdiği kadını kaybetmeye başlamasının ardında, ustası Obi-Wan Kenobi’yi görür. Bu da yetmezmiş gibi, Padme’nin hayatını kurtarabilmek için Sith’in yani gücün karanlık tarafının yardımına ihtiyaç duyar.

Sonuçta seçilmiş kişi, yani Sith’in artan gücüne karşı “denge”yi sağlayacak olan Anakin, taraf değiştirir. Seçilmiş olan, savaşmak için seçildiği şeyin kendisi haline gelir. Bunu sadece aşk yapmaz elbette. Ama aşk üzerine düşünceler, sadece bireyi değil, özellikle 3. film “Revenge of the Sith”te gördüğümüz üzere bütün evrenin kaderini değiştirebilir.

6- İntikam Teması Her Zaman İşlerAnakin artık gücün karşı tarafına geçmiştir. Ama Obi-Wan Kenobi’yle girdiği savaşta ağır yaralar alır. Bedenini, kara bir zırhın ardına gizlemek zorunda kalır. Gücünü büyük ölçüde kaybetse bile o kadarı da evrene hükmetmesine yetecektir çünkü o gerçekten de seçilmiş kişidir. Aşkın üzerine nefreti koyun. Darth Vader artık başlı başına bir intikam makinesine dönüşmüştür. Jedi’yi öteden beri yok etmek isteyen Palpatine amacına ulaşmıştır.

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.