SpaceX’in “Falcon 9” Roketi Uzaya Gitti ve Geri Döndü

SpaceX’in “Falcon 9” roketi, Florida’da Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı. Fakat bu sefer diğerlerinden farklıydı. Falcon 9 roketi, Orbcomm’a ait 11 adet telekominasyon uydusunu da beraberinde yörüngeye bıraktıktan sonra yeniden kullanılmak amacıyla dünyaya geri döndü.

Böylece Elon Musk’ın da sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketi, ticari amaçla uzaya fırlatılıp tek parça halinde yeryüzüne geri dönen ilk roket olmuş oldu.

Bilim insanları roketlerin görevini tamamladıktan sonra hasarsız bir şeklide yeryüzüne geri dönmesiyle birlikte, yeniden kullanılabilir roketler üretileceğini ve bu sayede uzay yolcuğuna harcanan miktarda tasarruf sağlanacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi Blue Origin firması tarafından geliştirilen roket, uzaya fırlatıldıktan sonra tek parça halinde yeryüzüne iniş yapmıştı. Fakat bu bir deneme fırlatılışıydı.

Euronews

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Deniz Çalışkan

[Serinletici'den ayrıldı] İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Deniz, profesyonel öğrenimini yerel gazetelerde sürdürmeye devam ediyor. Kitap ve müziksiz bir hayatı kabul etmeyen Deniz için kitaplardan uyarlanan filmler özenle kaçılması gereken aktiviteler arasında yer alıyor. Serinletici'de iletişim sorumluluğu kapsamında sitenin sosyal medya ve WhatsApp gibi hesaplarını koordine eden Deniz, aynı zamanda Serinletici haber bölümünde çalışıyor. denizc@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.