Serinletici Sinema Kulübü: A Christmas Carol

Serinletici Sinema Kulübü olarak yeni yıl büyüsünün bizleri sarıp sarmalamasına izin verdik ve kulüp olarak 2015 yılına A Christmas Carol ile veda edelim dedik. Charles Dickens’in ‘Bir Noel Şarkısı’ kitabından beyaz perdeye aktarılan A Christmas Carol, unuttuğumuz ya da derinlere gömdüğümüz bazı duyguları tekrar hatırlatacak.

Ebenezer Scrooge, hayattan zevk almasını bilmeyen yaşlı bir adamdır. Cimrilik denilince ilk akla gelen kişi olan Ebenezer’ın tek düşüncesi ‘para’dır. Maddiyata önem verdiği kadar insanlara değer verseydi muhtemelen bu hikayedeki hiçbir şey gerçekleşmezdi. Ama o zaman yeni yıl gecesi bize eşlik edecek güzel bir hikayemiz de olmazdı…

Her şey Ebenezer’ın, ölen iş ortağının ‘ruhunun’ bir gece kendisini ziyarete gelmesiyle başlar. Yaşlı adamın ruhu, Ebenezer’a öğüt verir; kendi pişmanlığını onun yaşamamasını ister.

Bunun için de Ebenezer’a bir fırsat verilmiştir. Hayattaki yanlışlarını göremeyecek kadar kör olan Ebenezer’ı Noel arifesinde 3 hayalet ziyaret edecektir.

Önce ilk hayalet gelir: ‘Geçmiş Noellerin Hayaleti’

Hayalet Ebenezer’ı çocukluğunun geçtiği kasabaya götürür. Geçmiş yaşantısıyla yüzleşen Ebenezer, gözyaşlarına hakim olamaz ve yıllardır ilk kez gözünden yaş gelir. Tıpkı geçmiş hatıraların yükünün ağır gelmesi gibi…

Ebenezer, aşık olduğu kadını para hırsı yüzünden bırakmış ve yavaş yavaş diğer insanları da kendinden uzaklaştırmıştır. Sevimsiz, kaba saba biri olup çıkmıştır. Ve tabii zengin! Geriye sadece kendisi kalmıştır. Bir de onu yiyip bitiren cimriliği…

Sıra ikinci hayalete gelir: ‘Şimdiki Noellerin Hayaleti’

İkinci hayalet de Ebenezer’a büyük dersler verir ve ne kadar şanslı olduğundan bahseder. Çünkü pek az fani insanların dünyasına böyle güzel bir şekilde bakabilme şansı bulabilmektedir.

Sıra üçüncü hayalete gelir: ‘Gelecek Noellerin Hayaleti’

Ebenezer’ın geleceğinde bir Noel gecesi tek başına ölmek vardır. Ölümüne üzülen hiç kimse olmayacaktır. Bu gerçekle yüzleşmek yaşlı adama ağır gelir.

Üçüncü hayalet de gittiğinde geriye sadece Ebenezer kalır. Ebenezer ve vicdanı… Bundan sonra hayattaki amacı iyi ve nazik biri olmaktır.

Hatta bundan böyle Ebenezer, “Noel’i yaşatan kişi” olarak anılacaktır.

Bu hikaye de böyle bitmiş. Geriye sadece yeni yılın üzerimizdeki sihri kalmış…

Serinletici Sinema Kulübü olarak yeni yılın sizlere mutluluk getirmesini dileriz. Yaşlı Ebenezer’ın da dediği gibi: “Hayatın tadını çıkarın dostlar. Daha önümüzde uzun bir ömür var. Hayatın tadını çıkarmanıza çomak sokmaya çalışanlara izin vermeyin.”