Serinletici Sinema Kulübü: Amélie

Bu pazartesi ihtiyacınız olan biraz cesaret mi? O zaman Serinletici Sinema Kulübü sizleri ‘Amelie’nin ışıltılı dünyasına davet ediyor. Küçük dokunuşlarla insanların hayatını değiştiren Amelie, bu kez de sizin hayatınıza biraz ‘cesaret’ katmaya geliyor.

“Hayat Güzel, Değil Mi?”

“Kimsenin fark etmeyeceği detayları görmeyi seviyorum” diyor Amelie ve kendini başkalarının hayatını tamir etmeye adıyor. Anlayacağınız sevimli kahramanımız ‘koruyucu melek’ rolüne gönüllü oluyor. Haksızlığa uğrayanın yanında yer alıyor, hayal kırıklığına uğrayanlara yeni hayaller armağan ediyor, paspasların altına küçük sürprizler saklıyor. Amelie, insanları mutlu ederek mutlu oluyor.

“Zamanın nasıl geçtiğini unutmak için havadan sudan bahsediyoruz.”

Çekingen insanlara biraz cesaret gerekir, biraz da inanç. Mutlu olmak için inancınız ve cesaretiniz varsa, sizin karşınıznda kim durabilir? Hele bir de yanınızda Amelie varsa… Kahramanımız, hayattaki küçük detaylara karşı fazlasıyla hassas. Diğer insanların fark etmediği şeyleri fark etmekte üstüne yok.

Şeytan ayrıntıda gizli derler ya hani; meğer o şeytan değil Amelie imiş. Geçen her dakikada bunu daha iyi anlıyoruz. Küçük hınzırlıklar ve sevimlilikler yaparak adeta ‘şiirsel adalet’i dize getiriyor. Bize ise oturup izlemek kalıyor.

Aslında Biraz Korkak!

Ama gelin görün ki, başkalarının mutsuzluğu üzerine o kadar çok kafa yoran Amelie, aslında kendisinin ne kadar yalnız olduğunu fark edemiyor. Ve tabii korkak olduğunu da…

“Oysaki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız. Çünkü enginarın bile bir kalbi vardır.”

Etrafındaki insanların hayatları ile ilgili stratejiler planlamakla meşgulken günün birinde bu strateji okları kendi hayatına yöneliyor.

Önceleri korkuyor. Ne de olsa ‘hayalciler için ilişkiler zordur’. Onların görevi, hayallerinin güvenli limanından el sallamaktır. Ama bu kez hayaller ve gerçekler sıkı bir rekabete giriyor. ‘Gerçeklerle yüzleşmek’ kolay bir şey olmasa gerek. Ama diğer insanları cesaret oyununun içine çeken Amelie, sonunda mutluluğa bir şans veriyor.

Amelie bizlere kısaca şunu öğretiyor: İhtiyacınız olan tek şey, “Sadece yıldızları görmek istiyorum” diyen bir çocuğun cesareti.

Hadi biraz cesaret!

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

3 Responses

  1. Sezin Nil Tufan dedi ki:

    of tam bi efsanedir. filme bakıp dünyada iyilik yapma isteğiyle dolup taşanlar mı istersiniz hayata bakış açısı değişenler mi… özellikle 16-25 arasında izlendiğinde ilk hayat boyu unutulmayacak favori karakterler arasına girer Amilie. yazı da çok güzelmiş 🙂

  2. Cagla Kamit Taylor dedi ki:

    fransız kültürüyle yoğrulduğu için herkesin beğenmediği ama bir başyapıt olan filmdir. yılda birden fazla kez izlemezsem rahat edemem.

  3. Deniz Çalışkan dedi ki:

    Amelie dünyaya farklı bir adalet anlayışıyla bakıyor. Herkesin bir şansı başta mutlaka olmakla beraber baktı onu kullanamıyor durumu bence yeterli biçimde açıklayıcı uyarılara giriyor ve hala ders almıyorsa karşısındaki bunların dozajı artıyor. Gerçek bir başyapıt ve Serinletici sinema kulübü için çok güzel bir inceleme olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.