Bugüne Kadar Ne Yaptın Walter Mitty?

Kırklı yaşlarına gelmiş bir adam için hayat deneyimi ne demektir? Tahmin edilebileceği üzere artık yıllar yılı oluşan, doğru yapılanların bir kenara ayrıldığı ve hatalardan ders çıkartıldığı bir bütün olsa gerek. Hepsi bir kenara, böyle en genel soru formunda gelen “bugüne kadar ne yaptın”lara verilecek yanıtlar silsilesi olmasını da es geçmemek gerek.

Ama konumuz bir film ve Walter Mitty gibi bir karakter olduğunda, işlerin bu yönde devam etmesini beklemek elbette boş bir beklenti olacaktır.

Walter Mitty’nin çalıştığı Life dergisi hayatına (life ve hayat ne kadar ilgi çekici), masrafların üstesinden gelememeye modern çağa ayak uydurma süsü altında online olarak devam edecektir. İşten çıkartmalar vb kargaşa içinde yaşama biraz ilgisiz kalmış Walter’ın negatif fotoğraf bölümü de elbette bu çağ değişiminden etkileneceğe benzemektedir.

Bu noktada film, Walter karakterini değişimlere karşı koyma mekanizması olarak tutunacağı iki dalı ile izleyici karşısına çıkartıyor. Bunlardan ilki çalışma arkadaşı Cheryl’a olan ilgisi. İkincisi ise son sayının kapağını (da) yapması planlanan ünlü foto-muhabir Sean O’Connell’ın, onu hiç de sandığı gibi “hayata ilgisiz” görmemesi.

Bu değişkenlerin film harmanıyla birleşiminden ise Walter Mitty’nin başına Grönland, İzlanda gibi uç yerleri ziyaretler, buz gibi sulara helikopterden atlamalar ve daha pek çok, en maceracı insanları bile zorlayacak bir tempo geliyor.

Ve evet, “başına temponun gelmesi” ile deyim yerindeyse büyük bir ekstremliğe adım atılıyor. Öyle ki, Walter Mitty için hızla içi dolan “bugüne kadar ne yaptın” soruları kendi hayat temposu göz önüne alındığında pek çokları tarafından abartılı ve “bu kadar da yapma Walter” tadında bile görülebiliyor.

Hepsini birleştirdiğimizde komedi, macera ve dramı içerisinde barındrıan bir film The Secret Life of Walter Mitty. Bir kenarda Walter gibi hayallere takılırken zaten kendisi için kolay olmayan dünyanın kendisinden daha da uzaklaşmasından çok, onu bildiği şekilde karşı koyanların ve sonuna gitmeyi hedefleyenlerin yansımasını görüyoruz filmde ve Walter’ın hayatında.

Peki siz bugüne kadar ne yaptınız hayatınızda?

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.