Serinletici Sinema Kulübü: Hairspray

Eğer siz de “Hayat, içinde sadece pazartesi olan bir hafta gibidir” diye şikayet edenlerdenseniz, sizin için bir tavsiyemiz var. Pazartesilerin ilacı Serinletici Sinema Kulübü’nde. Ve kulübümüzde haftanın filmi Hairspray sizlere cesaret, saçlarınıza da hareket katacak!

Nasıl mı? Sevimli kahramanımız Tracy Turnblad sayesinde tabii. Tracy sevimli, dans hastası, Corny Collins şovun müptelası hafif de kilolu bir genç kızdır. Hayattaki tek amacı Corny Collins’in dans şovuna katılmak ve ünlü biri olmaktır. Her fırsatta dans edip şarkı söyleyen Tracy, her şeyin güzel olacağına dair içinde beslediği hisse ayak uydurmaya karar verir.

Hayata yeni bir başlangıç yapmayı planlayan Tracy ilk denemesinde tökezler; ama biraz cesaretle ve doğru zamanda doğru yerde olmayı başarır. Tabii bir de doğru dans figürleriyle…

Kilolu olmasına ve başkalarının kendisini yargılamasına aldırmayan Tracy, içindeki ışığın dışarı çıkmasına izin verirken farkında olmadan başkalarının içindeki kıvılcımları da körüklemiştir.

Tracy, güzelliğin, şişmanlığın, zenginliğin, fakirliğin ve ırk ayrımının olmadığı bir yer keşfetmiştir: Dans pisti.

Şimdi önemli olan bu keşfi başkalarının da fark etmesini sağlamaktır. Tracy zincirlerini kırarken geçmişi arkasında bırakır ve sadece ileriye bakar. Bunu yaparken de yarınların daha iyi olacağına dair umut tohumları yeşertir kalbimizde.

Hiç kimsenin size neyi yapıp yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin. İçinizdeki güce inanın. İnanın ve dans etmeye başlayın! Gelecek rüyalarınızı gerçekleştirmek için beklemekten vazgeçin. Tracy Turnblad’den ilham alın!

Kalbinizin ritmini müziğe uydurun ve dans edin. Hayattaki en büyük derslerden birini Hairspray’den öğrenin:

“Kimsenin mutluluğunuzu çalmasına izin vermeyin.”

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

4 Responses

 1. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  “saç bir isyan. saç bir haykırış. saç bir yaşam tarzı….” miloş forman’ın hair’inden yola çıkıp benzer duyguları izlemeden hissediverdim. altında derin manalar yatan deneyimleri saç üzerinden verebiliyor yönetmenler. izledikten sonraki yorumlarımı da karşılaştırıp ne denli yanılıp yanılmadığıma bakacağım 🙂

  • Tolga Erbak dedi ki:

   Saç üzerinden daha büyük bir resme odaklanma konusunda yaklaışım benzerlikleri olabilir. Ama verilen mesajı göz önüne aldığımızda Hairspray’in başlangıcındaki imajı ile sonunda vardığı nokta arasında ilettiği mesaj çok daha güçlü diyebilirim.

 2. Sac spreyi dedi ki:

  ben başrol oyuncusu kızı megan trainor’a benzetiyorum :)))

 3. Merve Deniz dedi ki:

  Müzikallerin anlam yükleme konusundaki başarısı Serinletici Sinema Klübü’nün gözünden kaçmıyor hiç 🙂 Harika bir film ve yazı. Tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.