Petrol 34 Dolarla 11 yılın En Düşüğünde

Çin ekonomisine dair endişeler ve küresel petrol arzının yüksek seyretmesi, Brent petrolün varil fiyatının 2004’ten bu yana ilk kez 34 doların altına gerilemesine yol açtı.

Brent petrolde yaşanan yüzde 4’lük değer kaybının devam edebileceği ifade ediliyor.

Petrol ihracatçısı ülkeler birliği OPEC’in üretimi kısmaması ve ABD’nin kaya petrolü üretimiyle küresel petrol arzını artırmasının, Çin öncülüğünde yavaşlayan küresel ekonomiyle birleştiğinde arz fazlası oluşturduğu ve bunun da fiyatları aşağı çektiği belirtiliyor.

Petrol fiyatları Haziran 2014’te başlayan düşüş sürecinden bu yana toplamda yüzde 70’in üzerinde değer kaybı yaşamış durumda.

Petroldeki düşüş Rusya ve Suudi Arabistan gibi büyük petrol ihracatçılarının gelirlerinin azalmasına ve bütçe dengelerinin zorlanmasına yol açarken, enerji şirketlerinin de ya yatırımlarını ötelemesine ya da küçülmeye gitmesine neden oluyor.

Reuters haber ajansına konuşan Avustralya merkezli araştırma kuruluşu CMC Markets stratejisti Michael McCarthy, “Günde 1 milyon varil fazladan petrol üretimi yapılıyor. Arz tarafından fiyatları dengeleyecek bir adım atılacağına dair de bir sinyal görmüyoruz. Satış baskısının devam etmesi sürpriz olmayacak” diyor.

BBC

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sezin Nil Tufan Bardakçı

Her şey için yeterli olduğu sanılır ama Nil için satranç oynamak elde ettiği şampiyonluklara rağmen sadece fazla iddialı bir hobiden ibaret. Yeterince zeki olduğunu göstermek yerine herkesin iyi olabilmeyi bu kadar dilediği bir oyunu kendisine iktisata yönlendiren bir analitik düşünce kaynağı olarak yorumluyor. Çok düşünüp az konuşuyor ve çok okuyup az yazıyor. Hayatın ona gelişini doğru yorumlayana kadar olanları saymazsak İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü mezunluğundan pek de haz etmiyor. Oyunun kurallarına aykırı bir “rok” daha deyip onu yenilmez satranççı kimliği Colly’e hapsetmeden hayatta savrulmayı umuyor. Maroon 5 eşliğinde. | nil.tufan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.