Close

Havaların soğuması, kar yağışı, kardan adam derken Serinletici Sinema Kulübü olarak üzerimize pelerinimizi attık, şapkamızı giydik, atkımızı bağladık. Ve usul usul yağan kar taneleri eşliğinde Karlar Ülkesi’ne (Frozen) doğru masalsı bir yolculuğa çıktık.

Bu yolculukta Elsa ve Anna adında çok tatlı iki kız kardeş ile tanıştık. Elsa, gizli güçlerini yıllardır kardeşinden bile saklayan, insanlardan uzak yaşayan, nispeten soğuk biri. Anna ise tam tersi hayat dolu ve maceracı bir kız. Ki ilk kez gördüğü biriyle aynı gün içinde evlenmeye karar vermesini de sayarsak, biraz heyecanlı biri olduğunu söyleyebiliriz.

Krallıkta verilen bir balo sırasında tüm halk ve Anna, Elsa’nın neden gözlerden uzak bir yaşam sürdüğünü anlarlar: Kraliçe Elsa’nın gizli güçleri vardır.

Ve kontrol edemediği güçler nedeniyle yaşadığı krallığı, farkında olmadan sonsuz kışa mahkum etmiştir.

Arendelle’den kaçarak Kuzey Dağı’na doğru yol alan Elsa, burada kendine buzdan bir saray inşa eder. Amacı, kimseye zarar vermeden, tek başına yaşamaktır. Tabii kardeşi Anna’nın yaptığı planlardan habersizdir. Anna, Elsa’yı bulup krallıktaki sonsuz kış lanetini kaldırmayı çoktan kafasına koymuştur.

Anna’nın Kuzey Dağı’ndaki macerasına dağcı Kristoff ve onun sadık ren geyiği Sven de katılır. Sarılmayı çok seven sevimli kardan adam Olaf’ı da unutmayalım tabii.

Kısa sürede Olaf’ın, bu serüvenin en renkli karakterlerinden biri olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Maceralarında tehlike ve zamanla yarışan Anna ve Kristof’a yardım etmeyi kabul etmeyen Elsa, işlerin daha da karışmasına neden olur.

Bu macera sırasında Anna’ya aşık olduğunu anlayan Kristof, onu korumak için bütün tehlikeleri göze alır.

Her şey çözümü imkansız bir karmaşaya dönüşse de ‘gerçek sevgi’ bizleri bulunduğumuz karanlıktan çıkaracaktır. Her zaman da öyle olmaz mı zaten?

Tek ihtiyacımız olan, biraz sevgi biraz da cesaret… Tabii birkaç kar tanesine de hayır demeyiz!

Fragmanı izlemek için:

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

19 thoughts on “Serinletici Sinema Kulübü: Frozen

 1. Bugün için elimizde olan kavramlar: Dışarıda kar, dünya kardan adam günü ve elbette soğuk.
  Frozen’daki kavramlar: Her yer kar, kardan adam Olaf ve elbette soğuk.

  Günü, bu benzerlikler, özenle seçilmiş görseller ve başlı başına tam tadında film incelemesi dışında daha iyi anlatabilecek olan? 🙂

  1. Sinema kulübü sayesinde bugünkü ‘kar’ konseptini tamamlamış olduk.
   Hem de böylesine soğuk ögeler barındıran sıcacık bir filmle 🙂

 2. Benim değerlendirmeme geçecek olursak; öncelikle bayldığım bir animasyon. Her ne kadar Elsa ve Anna üstüne kurulu bir hikaye bile olsa filmle birlikte en büyük çıkışı kardanadam Olaf yapmıştır. Hatta Olaf için aralarında benim de dahil olduğum hatrı sayılır kişiler topluluğu ‘ona özel bir film olsa’ niğdalarını atmamış değildir. Onun dışında yazarımızın belirttiği üzere ‘gerçek sevgi’ vurgusu üzerine kurulu olan arayış kimin gerçek kimin gerçek değil konusunu gözler önüne seriyor.

  Ayrıca Sinema Kulübü için pazartesi akşamı TV programı bekleme seviyesine çoktan gelmeye başladık. Bu kadar düzenli bir bölüm Serinletici açısında harikulade bir kazanç ve şimdiden büyük bir birikim. Bu hafta evet izlediğim film idi ancak yine yazarımızın dediği üzere soğuk havalarda tekrar izlemeye bile birebir.

  1. Gerçekten tekrar tekrar izlenesi bir film Frozen. Ve her izlendiğinde de aynı duyguları hissettirmeyi başarıyor. Bugün için sinema kulübünün olmazsa olmazıydı. Karlarla dolu bir maceranın arasına sevgi temasını incelikle kondurarak unuttuğumuz duyguları hatırlamamızı sağlıyor.
   Olaf, var olduğu sahnelerde komedi fırtınası estirerek efsanevi bir karakter olmayı başarıyor. Evet keşke ona özel bir film olsa severek ve bir hayli gülerek izlerdik:)

 3. Çok güzel bir inceleme olmuş. Benim sormak istediğim bir şey var. Anna’nında başta Elsa gibi güçleri var mıydı o olay olmadan önce? Sonra hafızasını ve yeteneklerini troller mi aldı elinde?

  1. Öncelikle dikkatli bir izleyiciymişsiniz. Burada yapımcılar bizlere net bir cevap vermekten kaçınıyorlar ancak benim gözlemlemelerin Anna’nın da tıpkı Elsa gibi güçlere sahip olduğu yönündeydi. Taş-troller onu kurtarabilmek adına içinceki ‘süper kahramanı’ çekip çıkartmak zorunda kalarak Anna’ya ikinci bir yaşam şansı verdiler ki alınan netice çerçevesinde kabul edilebilecek bir bedel bu.

   1. Benim filmde gözlemlediğim kadarıyla, Anna’nın Elsa gibi güçleri yok. Troll kralı, Anna’nın hafızasından Elsa’ya ait olan sihirle dolu anıları siliyor.

    1. Filmin en güzel yanlarından biri de bu bana sorarsanız. Herkes için farklı bir yorum getirme imkanı tanıyarak hayal gücümüzü canlandırıyor. Ayrıca bizimkine farklı gelenler için dahi insan o da olabilir diyor. Buzlar Ülkesi kardeşliği adeta 🙂

 4. Esas eleştirilmesi gereken nokta ise garip dans eden ticaret düşkünü adamın sözünün bu kadar geçerek süper gücü olan Elsa için cadı avı başlatması ve bunun kabul görmesiydi bana soracak olursanız.

 5. Olaf’ın ayrı filmi bu arada uzak bir ihtimal ancak yeni film için çalışmalar olduğu konusunda bazı neticelere ulaştım. 2018’de vizyona girmesi bile bekleniyormuş. Bekleyip göreceğiz. Disney’in zaten animasyonların devam filmlerine merakını hepimiz kabul ediyoruzdur.

 6. Öncelikle çok güzel bir yazı. Soğuklukla insanın içi ısınıyor adeta:) Frozen’a ise bayılırım. Çevrenin donukluğu ile kalplerin donukluğunu kıyaslayıp aslında hangisinin içimizdeki buzları her anlamda eriteceğini gözler önüne seren harika bir animasyon.

  1. Beğenmene çok sevindim:) Ben de film hakkındaki tek cümlelik özetine bayıldım. Hatta yazıya eklesek mi diye düşünüyorum şu anda:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.