Close

Serinletici Sinema Kulübü önlüğünü taktı ve soluğu mutfakta aldı. Haftanın filmi Julie and Julia ile eğlenceli ve lezzetli bir dünyaya adım atıyoruz. Eğer bu pazartesi hayata ve kendinize olan inancınızı silip süpürdüyse; Julie ve Julia’nın kendilerine olan güvenlerinden ilham alın. Bugün hem hayatınıza hem de yemeklerinize bir tutam cesaret katma günü!

‘Bu film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır’ sözü, sanıyoruz ki Julie and Julia için söylenmemiş. Çünkü bu film iki gerçek hikayeye dayanıyor. Farklı zaman diliminde yaşayan iki kadının yaşam öyküsü, yemek tarifleriyle kesişiyor.

Kahramanımız Julia Child için yemek yemek, bir hayatta kalma çabası değildir. Onun için yemek yemek, başlı başına bir tutkudur. Bu tutkusunu kendi elleriyle beslemeye karar verdiği gün, bir başarı yolculuğuna çıktığından habersizdir. Ve tabii yıllar sonra kendisinden ‘Julia Child bir efsanedir’ diye bahsedileceğinden de. Yalnızca yemek yapmakla kalmaz bir de eşsiz tariflerin yer aldığı bir kitapla, adını aşçılık dünyasına altın harflerle yazdırır.

Gelelim Julie Powell’a… Kariyerinde önemli başarılar elde edememiş ve editörlükten memurluğa geçiş yapmış biri Julie.

Yazdığı romanını yıllardır bitiremeyen Julie, anlık bir kararla kendini bilgisayarı ve mutfak arasında mekik dokurken buluverir. Neden mi? Tabii ki Büyük Julia Child Projesi yüzünden.

Amacı Julia Child’dan ilham alarak 365 günde 365 yemek tarifini hayata geçirmektir. Projesine ilk adımı, bir web günlüğü oluşturarak başlar. Sonrasında ise gelsin tarifler, gitsin yemekler

Bir yazar olmak isteyen Julie Powell, yemek pişirme sanatının ustası Julia Child’ın izinden gitmeye karar verince ortalık bir hayli şenleniyor tabii.

Julia’nın mutfağından birbirinden güzel kokular gelirken Julie de hemen yan dairede otururmuşçasına burnuna gelen enfes kokuları içine çekiyor. Zamanla mutfaktan aşk kokuları da gelmeye başlıyor…

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer sözünü muhtemelen Julia Child söylemiş. Çünkü yaptığı birbirinden enfes yemeklerle kocasını kendine tekrar tekrar aşık ediyor.

Julia kocasını kendine aşık ederken Julie’nin bir kenarda bekleyeceğini düşünmek bile hata olur… Julia’dan hem yemek yapmayı hem de aşkın ne demek olduğunu öğrenir.

Eğer siz de buz gibi pazartesi gününden bunaldıysanız, mutfağa girin ve kendinize basit de olsa hoş bir yemek pişirin. Kokusunu içinize çekin. İçiniz ısınsın. Yemeğinizin tadını çıkarırken de Julie ve Julia size eşlik etsin.

Bon Appétit!

Fragmanı izlemek isteyenler buyursunlar:

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

11 thoughts on “Serinletici Sinema Kulübü: Julie and Julia

 1. Meryl Streep varsa başarı konusumda kuşkuya mahal kalmamış demektir. En kısa sürede izleyip değerlendirmelerimi yapacağım.

  1. Madem beğendiniz, siz de bu ilginç ve lezzetli hikayeye yakın zamanda dahil olacaksınız demektir:)

 2. İzlemeden önceki ilgi çekiciliğin filmi izledikten sonra yazının muhteşem ahengine katılınmasıyla doruk noktasına ulaşan bir süreç var karşımızda. “Beslenmekten aciz olanlara” lafına kendini yakın hissedenler olacağı kadar, geçmişte daktiloyla yazılan anlardan aynı hayattan etkilenen bir bilgisayar ekranına dönüşümü zevkle izleyebiliyoruz. Birbiririni destekleyen eşlerinden yemeklerin kaçamak tadımlarına zamana yenilmeyen benzerlikler de, ikilinin kazandıkları başarıların benzerliğinin şans olmadığını kanıtlar nitelikte.

 3. Biz bu akşam 5-6 kişilik bir arkadaş grubu olarak izliyoruz. Serinletici Sinema Klübü başarısı ve yanıltmazlığını ilan etti artık nede olsa 🙂

 4. Meryl Streep’in kusursuz performansına hayran kalmamak elde değil. Son dönemin çıkış yapan Amy Adams’ıda olmuş. Gerek kitabın gerekse blogun gerçekten var olması iki gerçek hikaye manasında çok etkileyici. Geçmiş ile günümüz, Julie ve Julia arasındaki benzerlikler, görülmeye fazlasıyla değer. Karnınız tok izleyin:)

  Güzel film ve güzel inceleme. Sevgilier….

 5. Benzerliklerden öte birbirine benzemeye çalışma daha doğrusu Julie’nin Julia’laşma süreci çok başarılı işlenmiş filmde. Her karakterin gerçeğe dayanması ile sonunda kim gerçekte ne yapmıştı ve şu an ne durumdalar gibi soruların cevaplarını almak hoş oluyor ayrıca. İncelemeniz için kutluyorum. Haftaya tekrar görüşeceğiz bu gidişle 🙂

 6. Ve bir de filmde de görmüş olduğumuz boy mevzusu gerçekten önemli bir konuymuş. Julia Child gerçek hayatta 1.88 boyundaymış. Filmde bilhassa kardeşinin evliliği üzerindeki diyaloglarda uzun boyluluk ön plana çıkartılmıştı ve Julia’nın kocası da kendisinden kısa seçilmişti. Yada Meryl Streep’ten diyelim… 🙂

 7. Yazının her anlamdaki doyuruculuğundan sonra filmin genel hatlarından bahsetmeye ne kadar gerek kalmıyorsa, filmin her anında saklı olan çok hoş detaylara da yetişemiyoruz.

  En net hatırladığım; Julie’nin ıstakozlarla uğraştığı sahnede çalmaya başlayan Psycho Killer. Hiçbir şey yapmadan taşları kafanızda yerine oturtup gülümsemenize engel olamıyorsunuz. Ayrıca Meryl Streep’in film boyunca sayamayacağımız sayıdaki tepkilerine de, buna benzer reaksiyonlar gösterebiliyorsunuz. Kim, ne kadar beklenti ile filme başlıyor olursa olsun, Julie and Julia’nın bunu aşacağı çok net.

 8. Muhtesem bir film ..İzlemeyenler mutlaka izlesin tavsiyemdir! Yemek yapmayı yeniden sevdirecek ayrıca..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.