Kuyruklu Yıldız Kaşifi Philae İçin Veda Zamanı

Uzay bilimciler, bundan 16 ay önce 67P kuyruklu yıldızına inen uzay aracı Philae’den umudu kesme vaktinin geldiğini söylüyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Philae’yi 510 milyon kilometre uzaktaki kuyruklu yıldıza Kasım 2014’te, Rosetta uzay aracı ile göndermişti.

Uzaydaki yolculuğu 10 yıl süren Philae robotu yıldızda ancak 60 saat boyunca bilgi toplayabildi.

İnişteki bir sorun yüzünden gölgeli bir yere düşen Philae, güneş panellerini kullanarak pillerini şarj edemedi ve sonunda bağlantı kesildi.

Philae’yi gönderen ekibin başını çeken Alman Uzay ve Havacılık Merkezi DLR, robotun artık büyük olasılıkla tozla kaplandığını ve çalışamayacak kadar soğuduğunu açıkladı.

DLR’den Stephan Ulamec “Ne yazık ki Philae’nin ekibimizle temasa geçme olasılığı neredeyse sıfır. Biz de artık komut yollamayı bırakacağız.” dedi.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae, 67P’ye inerken buzlu yüzeyden sekip uzaya doğru 1 km’den fazla sıçramış ve 110 dakika boyunca uzayda kalmıştı.

Aracın bundan sonra birkaç kere daha sektiği ve nihayet bir tepenin gölgesinde kaldığı bildirilmişti.

Bunu izleyen aylarda Philae kâh uyudu, kâh uyanıp Dünya’ya beklenen bilgileri yolladı.

Zaman zaman da Rosetta’nın ya da kendisinin Twitter hesabından “bilgiler paylaştı.”

Üzerindeki 10 aletinden çalışır durumdaki sekiziyle, kuyruklu yıldızı detaylı biçimde incelemeye, güneş sistemi hakkında yeni cevaplar bulmaya çalıştı.

Son temas 9 Temmuz’da gerçekleşti. Ocak ayındaki son temas kurma çabaları da sonuçsuz kaldı.

Gelen bilgilerin analizi ise sürüyor.

BBC

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.