Rüyalarınızı Etkileyen 11 Şey

Rüyalarımızın günlük hayatımızla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Beynimiz sonuçlanamayan stresli durumları bilinç altına atmaya eğilimli olduğu için rüyanızda kayınvalidenizle kavga ettiğinizi, ya da eski erkek arkadaşınızla el ele gezdiğinizi görmeniz kadar doğal bir şey yok.

Ancak yine de gerçek gibi hissettiren kabusların da bir açıklaması olmalı! Harward’da tıp profesörü olan Deidre Barret rüya düzeninizle ilgili yapabilecekleri açıklamalar olduğunu söyledi. İşte rüyalarınızın 11 sebebi:

1. Kokular

Almanya Manheim üiversitesinde yapılan bir araştırma uyku sırasında koklanan kokuların rüyaları etkilediğini ortaya çıkardı. Uykunun belirli bir bölümünde çiçek kokuları koklatılan denekler daha pozitif rüyalar görürken, çürük yumurta gibi sülfürik kokular koklatılan deneklerin kabus gördüğü ortaya çıkmış. Belki de baş ucunuza güzel kokulu çiçekler eklemeyi denemelisiniz?

2. Sesler

Rüyanızda yangın alarmı çalarken yanan binadan kaçmaya çalıştığınızı, ancak sesin giderek artıp tizleştiğini gördüğünüz, uyanınca çalanın telefon alarmınız olduğunu farkettiğiniz olmuştur. Dr. Barret’in dediğine göre sizi uyandırmayacak hafiflikteki okyanus ve doğa sesleri, alarm sesinin tersine, huzurlu ve sakin rüyalar görmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

3. Baharatlı yemekler

Acılı, bol baharatlı, peynirli veya çok büyük porsiyonlu gibi sindirimi zor gıdalar kabus görme ve daha kötüsü hatırlama ihtimalinizi güçlendiriyor. Uyumadan önce bu tip gıdalar yemeniz uykunuzun bölünmesine, rüya gördükten sonra 5 dakika içinde uyanıyor olmanız ise rüyayı net bir şekilde hatırlamanıza sebep oluyor. Artık akşam atıştırmalıklarınızı seçerken bir daha düşünün deriz!

4. Karın üstü uyumak

Çok sık müstehcen rüyalar görüyorsanız sebebi yüzükoyun yatıyor olmanız olabilir! 670 deneğin katılımıyla yapılan testte karın üstü yatan deneklerin diğer pozisyonlara kıyasla erotik rüyalar görmeye daha meyilli olduğu görüldü. Bunun sebebi ise yüzüstü pozisyonda nefes alış düzenimizin değişmesiyle ilişkilendiriliyor. Seksi rüyalarınızı azaltmak, ya da arttırmak, istiyorsanız uyuma pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyebilirsiniz!

5. B6 Vitamini

Dr. Barret’e göre B6’nın rüyalar üzerinde biyolojik etkisi bulunmakta. Bakliyatlar, muz, avokado ve çerezler gibi bir çok gıdadan kolayca alınabilen B6 vitamini amino asitleri, net rüya görmemizi sağlayan nörotransmitterlara dönüştürüyor.

6. Antidepresanlar

Vitaminler ve ilaç desteğinden bahsetmişken eğer antidepresan kullanıyorsanız kabus görme olasılığınız çok yüksek. Günlük hayatta beyin fonsiyonlarını düzenleyerek sakinlemenize yardımcı olan antidepresanların en bilinen yan etkilerinden biri kabuslar. Antidepresan ilaçları kullanan deneklerin REM uykusunda daha hareketli, daha gergin olduğu da gözlenmiş.

7. Sigara bırakmak

Boston Üniversitesi’nden Dr. Namara’nın yaptığı açıklamaya göre sigarayı bırakan kişilerin rüya görme sıklığı hızla artıyor. Sigarayı bırakanlar ortalama bir yıl boyunca rüyalarında sigara içtiklerini görmeye devam ediyorlar. Dr. Namara’nın önerisi ise vücudunuza bir süre izin vermeniz. Nikotinen uzak kalınca zamanla beyin nöronlarınız kendini toparlamaya başlayacak, ve rüya görme sıklığınız eski düzenii alacak.

8. Siyah-Beyaz televizyonlar

Kulağa her ne kadar ilginç gelse de İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre medyanın rüyalarımız üzerindeki etkisi sandığımızdan da büyük! Renkli ekranlar hayatımıza girmeden önce rüyalarını grinin tonlarında gören insanların sayısı baya fazla. Özellikle rüyaları hatırlamaya başladığımız 3-10 yaş arasında televizyonda ne gördüğümüz kadar ne renkte gördüğümüz de önemliymiş anlaşılan!

9. Açlık

Yatağa aç girmek kan şekerinizi düşüreceği için derin bir uyku çekebilme ihtimaliniz azalıyor. Bu da başrolünde dumanları tüten bir dilim pizza ya da bol soslu bir hamburgerin yer aldığı rüyalarınızı daha net hatırlayabilmenize yol açıyor. Dr.Ware’in açıklamalarına göre anoreksik hastaların hemen hemen hepsi rüyalarında yemek görüyorlar.

10. Korku filmleri

Annenizin geceleri korku filmi izlemenize kızmasının belki de bir sebebi vardır? Dr. Barret’in dediğine göre yatağa girmeden önce yaptığınız son şey rüyalarınız etkiliyor, nokta. İster izlediğiniz film, ister okuduğunuz kitap, ister eşinizle yaptığınız konuşma. Eğer gergin filmlerden sonra kabus görmekten şikayetçiyseniz uyumadan önce bir süre tatil fotoğraflarına bakmayı, ya da huzurlu müzikler dinlemeyi deneyebilirsiniz.

11. Hamilelik

Yatağınızdan kalktınız, bebeğiniz beşiğinde değil, ya da karnınız düzleşmiş. Çılgın gibi koşturuyor, artıyorsunuz! Evet, tipik bir hamile ya da yeni doğum yapmış anne belirtisi olan kabuslardan gördünüz. Heyecan, uykusuzluk ve hormon iniş çıkışlarının da etkisiyle net rüyalar görmeye başlamak her annenin başına geliyor. Bu aslında vücudunuzun sizi büyük değişikliğe hazırlama yöntemi.

Marie Claire

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.