WhatsApp Eski Platformlardan Desteğini Kesiyor

1 milyardan fazla aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük çevrimiçi mobil mesajlaşma servisi WhatsApp önemli bir karar aldı.

Bazı platformlar artık WhatsApp tarafından desteklenmeyecek. Ancak en şaşırtan platform BlackBerry 10 oldu. Bu gelişme WhatsApp’ın resmi internet sitesinde duyuruldu. Gerekçe olarak ise mobil sektörün değişen kullanıcı alışkanlıkları gösterildi.

BlackBerry 10 platformu iki model ve büyük bir pazarlama bütçesiyle karşımıza çıkmıştı. Firma geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Android platformuna geçtiğini duyurdu. WhatsApp ile bunu bir fırsat kabul ederek BlackBerry 10 platformuna verdiği desteği sonlandırma kararı aldı. Bu karar önceki BlackBerry işletim sistemleri için de geçerli. Yani artık WhatsApp BlackBerry ile yollarını ayırıyor diyebiliriz. Ülkemizde de satılan BlackBerry 10’lu telefonlardan birini kullanıyorsanız, WhatsApp’a elveda diyebilirsiniz.

WhatsApp BlackBerry desteği dışında Nokia’nın kullandığı Symbian işletim sistemi de bu yeni karardan nasibini aldı. Symbian S40 ve Symbian S60 işletim sistemleri artık desteklenmiyor. Windows Phone 7.1 işletim sistemine de verilen destek sonlandırıldı. Son olarak ise emektar Android sürümleri Android 2.1 ve Android 2.2 kullanan cihazlara da WhatsApp yüklenemeyecek. Bu uygulama 2016 yılının sonunda başlayacak.

Eğer WhatsApp kullanıyor ve yukarıda saydığımız işletim sistemli telefonlardan birine sahipseniz bu yılın sonuna kadar cihazınızı değiştirmeniz gerekiyor.

CNN

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.