Don Kişot Twitter’dan Satır Satır Yayınlandı

Cervantes’i 400. ölüm yıldönümünde anmak için İspanyalı bilgisayar mühendisi dünyaca ünlü yazarın en bilenen romanı Don Kişot’u Twitter’da toplamda 17 bin tweet atarak yayınladı.

İmkansız gibi görünen fikir 55 yaşındaki emekli bilgisayar mühendisi Diego Buendia tarafından 2014 yılında hayata geçirildi. Tüm bilgisini ve denemiyini bu iş için kullanan mühendis, bulduğu algoritma ile roman metnini 140 karakter engelini hesaba katarak böldü.

Her gün aynı saatte romandan bir bölümü sosyal medyada paylaştı. Cervantes’i 400. ölüm yıldönümünde anmak için başlatılan proje Cervantes’in öldüğü 23 Nisan’dan bir gün önce yani bugün yayınlayacak son bölümle son bulacak.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un da arasında bulunduğu 10 binin üzerinde takipçisi olan “Kişot 17 Bin Tweet” hesabına olan ilgi giderek artıyor.

CNN

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sezin Nil Tufan Bardakçı

Her şey için yeterli olduğu sanılır ama Nil için satranç oynamak elde ettiği şampiyonluklara rağmen sadece fazla iddialı bir hobiden ibaret. Yeterince zeki olduğunu göstermek yerine herkesin iyi olabilmeyi bu kadar dilediği bir oyunu kendisine iktisata yönlendiren bir analitik düşünce kaynağı olarak yorumluyor. Çok düşünüp az konuşuyor ve çok okuyup az yazıyor. Hayatın ona gelişini doğru yorumlayana kadar olanları saymazsak İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü mezunluğundan pek de haz etmiyor. Oyunun kurallarına aykırı bir “rok” daha deyip onu yenilmez satranççı kimliği Colly’e hapsetmeden hayatta savrulmayı umuyor. Maroon 5 eşliğinde. | nil.tufan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.