Mutluluğun 5 Basit Kuralı

Mutluluğunuzun önündeki tek engel sizsiniz, desek? Dışarıdan bakıldığında çok mutlu görünüyorsunuz ama aslında mutsuz musunuz? Cevabınız evetse ve gerçekte sizi mutsuz edecek geçerli bir sebebiniz de yoksa mutsuzluğunuzun nedeni kendiniz olabilirsiniz…

‘Ben neden mutsuz olmayı isteyeyim ki?’ deseniz de, her alanda koyduğunuz engellerle, fark etmeden, hayatınızı mahvediyor olabilirsiniz. Paniğe kapılmayın, bunun da çözümü var. Kendi mutluluğunuzun önüne set çekmeyi bırakmak için, size birkaç tavsiyemiz var.

1- Öncelikle, kendinizden şüphe etmeyi bırakın.

Kendinizle ilgili yapıcı eleştirilere devam etmenizde sorun yok, hatta bu gelişmenize yarar. Ancak, bir şeyleri başarma konusunda sürekli kendinizden şüphe ederseniz, özgüveniniz yerle bir olur. Zaten kısa süre sonra, tek başınıza aldığınız kararlara güvenerek hareket edememeye başlarsınız.

2- Başkalarının hakkınızda ne düşündüğü ve söylediğine odaklanmayı bırakın.

Dünyanın en harika insanı bile olsanız, sorarlar: ‘Kime göre, neye göre?’ Davranış ve kararlarınızla herkesi memnun etmeniz olasılık dışı bir durum. Bu yüzden, atacağınız adımları sadece kendi hislerinize göre atmalısınız. Eğer bir şeyi yapmak sizi mutlu edecekse, başkaları yüzünden geri adım atmayı bırakın.

3- Geçmişe bağlı kalmanın şimdiki yaşamınıza tek etkisi var: Onu mahvetmek.

Hayat böyle bir şey, herkesin başına onlarca ilginç veya kötü durum gelebiliyor. Sizin de gelmiş olabilir. Yine de aşk acıları, hayal kırıklıkları, başarısızlıklar ve geçmişte sizi utandıran bütün durumlar mazide. Şimdi yapmanız gereken tek şey, bunların size ne öğrettiğini iyi kavramak ve o bilgiyle yola devam etmek.

4- Yanlış insanla birlikte olduğunuzu itiraf edin.

Size çok ters huy ve davranışlarını görseniz de, hoşunuza giden birkaç özelliği nedeniyle ‘harika bir insan’ kategorisinden ayırmaya kıyamadığınız partneriniz sizin için doğru kişi değil. Hatta farkında olmadan, sizin mutluluğunuzu ve özgüveninizi de çalıyor. Kararı verecek olan kişi sizsiniz. Yalnız kalmak istemediğiniz için mutsuz ve orta halli bir hayata devam etmeyi mi, yoksa cesur olup doğru insanı bulmayı mı seçeceksiniz?

5- Endişelenmeye hiç gerek yok.

Yaptığınız mesleğe bayılmıyor, ya da hayatınızın aşkını henüz bulmamış olabilirsiniz. Hayatta bu durumlar için kesin bir program yok. Ayrıca, siz panik yapınca istediğiniz zaten olmuyor ki? Mutlu olmanız gereken zamanlarda endişeye devam ettiğinizden, kendi ellerinizle mutluluğunuza set çekiyorsunuz. Olmamış şeyler için endişelenmekten vazgeçmezseniz, gözünüzün önündeki harika şeyleri de kaçırabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Elle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

1 Response

  1. Sezin Nil Tufan dedi ki:

    Yazı Hürriyet’te çıkmış, tebrik ediyorum Nevalcim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.