Close

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklar için tavsiyelerde bulunan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay çocukların doğal ve sağlıklı beslenmelerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Karatay ayrıca günümüz çocuklarının oldukça hareketsiz bir yaşamı olduğunu ve şeker yemelerini hiç bir zaman önermediğini söyledi.

Zihinsel performans için şeker yerine kahveyi öneren Karatay, Türk kahvesinin beyin için uyarıcı olduğuna vurgu yaptı; ‘Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir.’

‘Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, Türk kahvesi onu düzeltir, cin gibi yapar’ dedi.

‘Çocuklara paça verin’

Türkiye’de zeytin, zeytin yağı, fındık ve fıstığın bol olduğunu anlatan Karatay, şunları söyledi: ‘Çocukları bunlara alıştırmamız lazım. Sarısıyla doğal köy yumurtası, yağıyla doğal kuzu eti yemeleri lazım.’

‘Çocuklara paça vermek de çok önemli. Büyüme çağındaki çocukların köy tereyağı yemesi de çok önemli. Bunların içinde çocukların büyüme çağında çok ihtiyaçları olan kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega 3 ve bütün yağlar bulunuyor.’

‘Bu yağlar ve çocukların büyüme çağında ihtiyacı olan A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği zaman çocuklar cin gibi oluyor’ dedi.

‘Fıstık, fındık çıtır çıtır hem kan yapar, hem ısıtır’

Daha önceki konuşmalarında ‘Fıstık fındık, çıtır çıtır hem kan yapar, hem ısıtır’ diyerek sağlıklı kuruyemişlerin önemine vurgu yapan Karatay, çocuklara kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özelliği bulunan fındık ve fıstığı bolca yemeleri tavsiyesinde de bulundu:

‘Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır.’

‘Kantinlerde doğal gıdalar bulunabilir’

Kuru baklagillerin doğal karbonhidrat içerdiğini hatırlatan Karatay, okul kantinlerindeki hazır yiyeceklerin çocukların sağlığına zararlı olduğuna vurgu yaparak, kantinleri sağlıklı hale getirmenin zor olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Canan Karatay, ‘Kantinlerde doğal, günlük sebze ve meyveler bulunabilir, çocuklara onlar sunulabilir. Sağlıklı, doğal süt, fındık ve fıstık da sunulabilir. Anneler, okula giderken çocuklarının ceplerine, çantalarına fındık, fıstık, bir de ayran, ev yapımı yoğurt koysun. Çocuklar ev yoğurdunun içine ceviz koyup kaşıklasın. Kantinlerde pakete girmiş yiyecek bulunmasın. Ceviz, omega 3, D vitamini çok önemli, beyni geliştirmek için. Roma İmparatorluğu zamanında ruh hastalarına ceviz yediriliyordu, beyinlerini geliştirmesi için’ diye konuştu.

Sözcü

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Sevgin Şerifoğlu

Sevgin Şerifoğlu, Serinletici içeriğine güncel haberlerle editoryal katkı sağlıyor. | sevgin.serifoglu@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.