Google, yapay zeka ile şarkı besteledi

Google, yapay zeka alanındaki çalışmalarının kapsamını genişletiyor. Google’ın Magenta adlı programı, 4 notalı 90 saniyelik bir piyano kompozisyonu besteledi.

16-06/02/magenta-logo.png

Google’ın Magenta adlı yapay zeka algoritma programı, müzik alanındaki bir ilki gerçekleştirerek, bir makine tarafından bestelenen ilk kompozisyonu meydana getirdi.

Araştırmacı Douglas Eck’in ilgili blog yazısında yapay zekaların, Magenta Programı tarafından atılan ilk adımın ardından, müzik alanında ve çeşitli sanat dallarında çeşitli amaçlarda kullanılabileceği ifade edildi.

Yapay zekaların sanat dalları konusunda sahip olacağı en büyük hedef ise, mevcut yapıtlardan daha yaratıcı, insan duygularına daha çok hitap eden eserler yaratmak olacak.

Sanat alanına yapay zekanın etkisi hakkında ikiye bölünen iki taraf olsa da, teknoloji yakın bir tarihte 90 saniyelik bir kompozisyondan daha fazlasını meydana getirecek.

Sanatseverlerin kaygısı ise, Magenta’nın sahip olduğu algoritmalar ile, ticari alanda insanın gerek sübliminal gerekse de doğrudan iletilerle manipüle olma sürecini başlatabileceği yönünde.

Sanatta yapay zekanın kullanılması görüşünü savunanlar ise, mevcut yaratıcı olmayan eserlerden daha yaratıcı ve insan ruhuna daha çok hitap eden eserlerin yaratılacağı düşüncesinde.

Yapay zekanın müzikte nasıl bir kullanım alanına sahip olacağı şu anki süreçte henüz bilinmez; fakat yapay zekanın yalnızca robotik teknoloji gelişimleri ile kalmayıp, sosyal hayatın birçok dalına halihazırda sıçramış olduğunu belirtebiliriz.

Newsy, Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.