Norveç Benzinli Araçları Yasaklıyor

Norveç Siyasi Partileri 2025 yılından itibaren ülke genelinde benzinli araçların bulunmaması yönündeki kanun tasarısında anlaştı. Norveç’te benzinli araçlar yürürlükten kalkıyor.

Norveç, elektrikli otomobil gibi çevre dostu çözümlerin yaygınlaştığı bir ortamda, benzinli araçlara yönelik olarak önemli bir karar aldı.

Norveç Siyasi Partileri, 2025 yılından itibaren ülkede benzinli araçların kullanımının yasaklanması yönündeki yasa tasarısında büyük ölçüde anlaştı.

Norveç merkezli Dagens Naeringsliv gazetesi, Norveç’te benzinli araçların yürürlükten kalkması için iktidar ortağı İlerleme Partisi dahil olmak üzere tüm partilerin büyük ölçüde uzlaşmaya vardığını yazdı.

Siyasi partilerin uzlaştıkları kanun tasarısı yürürlüğe girerse, 2025 yılından itibaren Norveç genelinde benzinli otomobiller kullanılmayacak.

“Norveç Ne Kadar Güzel Bir Ülke”

16-06/06/tesla.jpg

Elektrikli otomobil sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, Norveç’in benzinli otomobilleri ülke genelinde yasaklamasına yönelik tavrını, “Norveç’in ne kadar güzel bir ülke” sözleriyle ifade etti.

Nitekim, Norveç ve devamında ondan etkilenecek diğer ülkelerin bu tercihi, Tesla gibi elektrikli otomobil üreticilerin son derece işine gelen bir durum olacak.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan ülkenin bu tavrının, hem ülke ekonomisine hem de çevresel etkisi yadsınamaz.

Bu radikal değişikilğin naçizane sebeplerinden biri olarak, Norveç’te bulunan halihazırda otomobillerin dörtte birini elektrikli otomobiller oluşturuyor. Tesla Motors’un en çok otomobil satışı gerçekleştiği ülkelerden biri ise Norveç.

Tech Radar, Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.