Evrenin Genişleme Hızı Yeniden Hesaplandı

Hubble Teleskobu’dan alınan son veriler, evrenin tahmin edilenden %5 ile 9 arasında daha hızlı genişlediğini ortaya koydu.

19 galaksi ve 2 bin 400 yıldızı yeniden gözlemleyen Adam Riess ve ekibi evrenin genişleme oranını önemli ölçüde düzeltti ve belirsizlik oranını %2.4’e kadar indirdi. Elde edilen yeni verilerde en önemli faktör yeni teknolojiyle ölçümlemelerin daha detaylı yapılabilmesi.

Gökbilimciler, 19 galaksi, 2 bin 400 cehpeid yıldızı ve süpernovaların yaydıkları ışık ve parlaklık sayesinde yeniden uzaklık ölçümlemesi yaptılar. Ölçümlemeler evrenin sanılandan daha hızlı genişlediğini ortaya koydu. Uzmanlar ölçümlerdeki değişimlerin evrenin 13.8 milyar yıl olduğu öne sürülen yaşını değiştirebileceği gibi, bazı galaksilere yapılan ölçümlerin de yeniden hesaplanabileceğini belirtiyor.

Araştırma sonuçları Astrophysical Journal’da yayımlandı.

Haber Uzay

Deniz Çalışkan

[Serinletici'den ayrıldı] İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Deniz, profesyonel öğrenimini yerel gazetelerde sürdürmeye devam ediyor. Kitap ve müziksiz bir hayatı kabul etmeyen Deniz için kitaplardan uyarlanan filmler özenle kaçılması gereken aktiviteler arasında yer alıyor. Serinletici'de iletişim sorumluluğu kapsamında sitenin sosyal medya ve WhatsApp gibi hesaplarını koordine eden Deniz, aynı zamanda Serinletici haber bölümünde çalışıyor. denizc@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.