Geleceğin MINI’si

100. yılını kutlayan BMW, “Vision Next 100 Cars” konseptiyle önümüzdeki yıllarda yollarda görme olasılığımız olan birkaç otomobil tanıttı.

Alman markanın en ilgi çeken konseptlerinden biri ise MINI‘nin “gelecek” versiyonu oldu. Bir bukalemunu andıran dış tasarımı sayesinde herhangi bir renk ya da deseni dışına yansıtabilen otomobil, sahip olduğu yapay zeka sayesinde hedeflenen konuma ilişkin anlık geri dönüşler veriyor ve geçilen yerlerin yakınındaki etkinlikler hakkında bildirimler gösteriyor.

Otomobilin ön camı, ön tampona kadar uzanıyor ve bu cam pek tabii ki sıradan bir cam değil. Bir projektör görevi gören cam, otomobil hedefine doğru yol alırken yön ve uyarı bildirimlerini hem ekrana taşıyor hem de yola yansıtıyor.

Kokpitte ilk bakışta fark edilense otomobilde hala bir direksiyon bulunuyor olması. Yakın geleceğin hakim teknolojisi otonom sürüşe de sahip olan otomobil, bu sayede isteyen sürücülerin kontrolü ele almasını da sağlıyor. Geleceğin MINI’sinin teknik detayları elbette ortada yok ama fosil yakıt kullanmayacağı kesin.

Ceyms

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.