Film İncelemesi: Me Before You (2016)

Bir kitabın önünden geçersiniz; defalarca… Aynı şekilde hakkındaki övgüleri okur, internette rastlarsınız bol bol… Almazsınız bir sebeple hep. Bazen nasıl denk gelmediğine, onca okuduklarınız arasına kendini bırakamadığına şaşırırsınız ya, iş oraya kadar uzanır. Aradan zaman geçer, Jojo Moyes kitap incelemesi yerine Me Before You (Senden Önce Ben), film incelemesine dönüşür, iki saatlik zaman diliminde her şeyin telafisini aramışçasına adeta…

Riskli bir seçimdir artık bundan sonrası. Olası bir kötü uyarlama tüm eserin saygınlığını, o çok rahat gelen iki saatlik zaman diliminde yok edebilir sonuç olarak. Belki de bugün burada incelememiz gereken esas soru da budur ne dersiniz?

Bir kafede çalışarak ailesinin geçimine olmazsa olmaz katkı sağlayan Louisa -Lou- Clark, işinin son bulmasının ardından başka şansı olmamışçasına yeni iş arayışına girer. Birkaç burun kıvrılan seçeneğin ardından Lou, birkaç yıl önce geçirdiği motosiklet kazası sonrası felç kalan Will Traynor’ın günlük bakımını üstlenir.

Dolu dolu yaşadığı hayat sonrasında tekerlekli sandalyeye mahkum olan Will için hayatın getirdiği zorluklar, onun da diğer insanlara karşı hayli zor bir insan olmasına sebep olmuştur. Ailesinden arkadaşlarına kadar kendini ister istemez dünyadan soyutlayan Will için umut, tahmin edileceği üzere diğer bakıcılarından açık ara daha uzun bir süreye ulaşan Lou’dadır.

Ailesiyle girdiği “ötenazi pazarlığı” altı aylık bir süreyi işaret ederken, Will’in anne-babası için de bu kaybı önlemenin tek yolunun, Will’i hayata bağlamada en başarılı isim olan Lou olduğu kısa sürede anlaşılmıştır. Will ve Lou arasındaki buzlar hızla erirken ikilinin yakınlaşmasının hangi noktaya taşınacağı izleyiciler (ve elbette okurlar) için en büyük merak konusu haline gelecektir.

Yer yer gülümseten, duygulandıran ve içerisinde daha pek çok duyguyu barındıran 110 dakikalık Me Before You, başlangıcından sonuna kadar izleyicilerin son dönemde sinemada izlediği en iyi filmler arasında yerini alıyor. Filmi, edebi bir eserin uyarlama ile zarar görmesinden çok, okuma fırsatı olmayanlara sağlanabilecek en iyi alternatif olarak rahatlıkla nitelendirebiliriz.

Ayrıca oyuncu kadrosunda son dönemlerin en popüler dizilerinden Game of Thrones’ta Daenerys Targaryen rolüyle tanıdığımız Emilia Clarke (Lou) ve Tywin Lannister olarak akıllarımıza kazınan Charles Dance’in de (Will’in babası Steven) olduğunu söylemekte fayda var.

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

10 Responses

 1. Sema Doğan dedi ki:

  Filmi izledim. Harkulade buldum ve hemen ertesi günü kitabını alıp okumaya başladım… O da çok güzel gidiyor. Genelde tam tersi şeklinde olur ama filme baktıysanız bile kitabı öneririm.

  • Tolga Erbak dedi ki:

   One Day’de benim öyle oldu. Filmi izlemiştim ama o harika kitap da gelince okumadan duramazdım. Araya biraz zaman koymak işe yarayabiliyor bu durumlarda..

 2. Sema Doğan dedi ki:

  Çok güzel inceleme olmuş Nevalcim 🙂

 3. Sema Doğan dedi ki:

  Ayyyy Tolga incelemiş nooolur kusura bakma! Sinema kulübünden Neval yazmaya o kadar alışmışım ki ;)))

 4. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Game of Thrones karakterlerinden alır yürür diye düşünmüştüm ama ne yalan söyleyeyim bende bundan bağımsız bir bakış açısıyla hayran kaldım. Olmuş film..

 5. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Güzel inceleme ayrıca. Sende puan vermeyi düşünmelisin Tolga 🙂

 6. Emin Yavuz dedi ki:

  epikkkkkkkkkkkk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.