Serinletici Sinema Kulübü: Well Wishes

Share

‘Yeniden başlamak’ için ihtiyacınız olan şey birazcık cesaret ise kendinize ön sıralardan güzel bir yer seçin. Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın filmi Well Wishes ile yer yer komik ve yer yer dramatik bir başarı hikayesi izleyeceğiz… Önce okuyacağız, sonra izleyeceğiz!

Kahramanımız Miles hiç beklemediği bir anda işten çıkarılır. Bunun üstüne bir de kız arkadaşı tarafından terk edilir. Ne de olsa felaketler hep peş peşe gelir…

Geçici işler ile para kazanmaya çalışan Miles, günün birinde elindeki bozuk parayı dilek çeşmesine atar. Bu saatten sonra fantastik bir hikaye bekliyoruz doğal olarak. Düşündüğümüzün aksine katıksız gerçeklik ile sınanıyoruz.

Miles’ın dileği ‘macera’ olsa gerek; çünkü o dakikadan sonra hayatı büyük bir maceraya dönüşüyor: Bundan böyle dilek çeşmelerindeki paraları toplayarak kendine bir iş kuracaktır… Miles’ın bu sıra dışı ‘iş atılımına’ arkadaşı Jack de katılmaya karar verir.

Üçüncü bir kişi ise kaçınılmaz hale gelmiştir. Sokaklarda dilencilik yapan yaşlı Durwood, ekibin son halkası oluveriyor. Jack’in tüm itirazlarına karşın Miles’ın insanların içindeki iyiyi görme yetisi baskın geliyor. Böylelikle hikayemiz ‘üç silahşörler’ havasına bürünüveriyor.

Miles, dilek çeşmelerindeki paraları topluyor, Jack iş fırsatları kovalıyor; dilencilik yapan Durwood ise kazanılan parayı yasallaştırmak için kolları sıvıyor.

Durwood’ın umutsuz görünümünün ardında akıllı ve bilge bir adam olduğunu fark ettiğimiz an, insanları kılık kıyafetlerine göre yargılamamamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz. O dakikadan sonra Durwood bilmecesi başlıyor bizim için…

Bilge Durwood ve ona güvenmeyen Jack işin temellerini atarken, Miles da ülkenin farklı bölgelerindeki çeşmelerden paraları toplamaya devam ediyor. Ve günün birinde çeşmenin başında güzel bir kızla karşılaşıyor.

Dilek çeşmesine bir ‘penny’ atan Penelope ile Miles’ın yolları tam o anda kesişiyor. Zamanla hem yol arkadaşı hem de iki aşık oluyorlar. Geçmiş ve gelecek ile sınanıyorlar; ama birbirlerini gördükleri an aralarında oluşan bağa sımsıkı sarılıyorlar.

Onlar sımsıkı sarılmışken; Miles, Jack ve Durwood’ın güvene dayalı arkadaşlıkları büyük bir sarsıntıya uğruyor. Gelinen yol ayrımı her birine unutulmaz hayat dersi olarak dönüyor.

Bu hayat dersi bizlere Durwood’ın unutulmaz sözlerini fısıldıyor:
‘YENİDEN BAŞLA!’

Bu eşsiz filmden, Miles’dan, Jack’ten ve tabii Durwood’dan Serinletici Sinema Kulübü olarak biz de önemli bir ders aldık:

Hayat sizin hayatınız. Yorulun, düşün, kalkın. Yeniden başlayın. Yeniden düşün. Öğrenin. Birilerine güvenmeyi öğrenin. Cesaret edin. Cesaret etmekten asla vazgeçmeyin. Her seferinde ‘yeniden başlayın’. Yeniden ve yeniden…

En iyisini dileyin, en iyisi olsun… İyi seyirler!

Fragman? – Tabi ki!