Serinletici Sinema Kulübü: Well Wishes

‘Yeniden başlamak’ için ihtiyacınız olan şey birazcık cesaret ise kendinize ön sıralardan güzel bir yer seçin. Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın filmi Well Wishes ile yer yer komik ve yer yer dramatik bir başarı hikayesi izleyeceğiz… Önce okuyacağız, sonra izleyeceğiz!

Kahramanımız Miles hiç beklemediği bir anda işten çıkarılır. Bunun üstüne bir de kız arkadaşı tarafından terk edilir. Ne de olsa felaketler hep peş peşe gelir…

Geçici işler ile para kazanmaya çalışan Miles, günün birinde elindeki bozuk parayı dilek çeşmesine atar. Bu saatten sonra fantastik bir hikaye bekliyoruz doğal olarak. Düşündüğümüzün aksine katıksız gerçeklik ile sınanıyoruz.

Miles’ın dileği ‘macera’ olsa gerek; çünkü o dakikadan sonra hayatı büyük bir maceraya dönüşüyor: Bundan böyle dilek çeşmelerindeki paraları toplayarak kendine bir iş kuracaktır… Miles’ın bu sıra dışı ‘iş atılımına’ arkadaşı Jack de katılmaya karar verir.

Üçüncü bir kişi ise kaçınılmaz hale gelmiştir. Sokaklarda dilencilik yapan yaşlı Durwood, ekibin son halkası oluveriyor. Jack’in tüm itirazlarına karşın Miles’ın insanların içindeki iyiyi görme yetisi baskın geliyor. Böylelikle hikayemiz ‘üç silahşörler’ havasına bürünüveriyor.

Miles, dilek çeşmelerindeki paraları topluyor, Jack iş fırsatları kovalıyor; dilencilik yapan Durwood ise kazanılan parayı yasallaştırmak için kolları sıvıyor.

Durwood’ın umutsuz görünümünün ardında akıllı ve bilge bir adam olduğunu fark ettiğimiz an, insanları kılık kıyafetlerine göre yargılamamamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz. O dakikadan sonra Durwood bilmecesi başlıyor bizim için…

Bilge Durwood ve ona güvenmeyen Jack işin temellerini atarken, Miles da ülkenin farklı bölgelerindeki çeşmelerden paraları toplamaya devam ediyor. Ve günün birinde çeşmenin başında güzel bir kızla karşılaşıyor.

Dilek çeşmesine bir ‘penny’ atan Penelope ile Miles’ın yolları tam o anda kesişiyor. Zamanla hem yol arkadaşı hem de iki aşık oluyorlar. Geçmiş ve gelecek ile sınanıyorlar; ama birbirlerini gördükleri an aralarında oluşan bağa sımsıkı sarılıyorlar.

Onlar sımsıkı sarılmışken; Miles, Jack ve Durwood’ın güvene dayalı arkadaşlıkları büyük bir sarsıntıya uğruyor. Gelinen yol ayrımı her birine unutulmaz hayat dersi olarak dönüyor.

Bu hayat dersi bizlere Durwood’ın unutulmaz sözlerini fısıldıyor:
‘YENİDEN BAŞLA!’

Bu eşsiz filmden, Miles’dan, Jack’ten ve tabii Durwood’dan Serinletici Sinema Kulübü olarak biz de önemli bir ders aldık:

Hayat sizin hayatınız. Yorulun, düşün, kalkın. Yeniden başlayın. Yeniden düşün. Öğrenin. Birilerine güvenmeyi öğrenin. Cesaret edin. Cesaret etmekten asla vazgeçmeyin. Her seferinde ‘yeniden başlayın’. Yeniden ve yeniden…

En iyisini dileyin, en iyisi olsun… İyi seyirler!

Fragman? – Tabi ki!

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

3 Responses

 1. Sema Doğan dedi ki:

  Demek kiii dilekler diyoruz bu hafta. Vakit kaybetmeden izleme niyetindeyim. Çok güzel anlatmışsın Neval, film iştahımız kabarıyor adeta 😉

 2. Ali Bardakçı dedi ki:

  bozuk paralarla neler neler yapılabilir. bir zamanlar samsung apple’a olan cezasını böyle bir kamyon parayla ödemişti o geldi aklıma. film başarı öyküsü. çok güzel

 3. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Bayramdır tatildir sarkı da sarktı.. Neredeyse yeni sinema kulübü yazımız çıkacak ama ancak seyredebildim.

  Çok naif bir film. Film ve karakterler hatta.

  Fazla bir şey istemeyen Miles bir yanda hayatı naiflik üzerine kurulu yaşlı kurt Durwood diğer yanda.

  İzlerken gülümsediğiniz ve sonunda Durwood’un istediği gibi dünyayı gülümsettiğiniz bir film. Bakın-baktırın. Süper keşif Nevalcim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.