Berlusconi: AC Milan’ı Çinlilere Sattım

Eski İtalyan Başbakanı ve AC Milan’ın sahibi Silvio Berlusconi kulübü Çinli bir konsorsiyuma sattığını söyledi.

İtalyan basınına konuşan Berlusconi konsorsiyumun satış karşılığında önümüzdeki iki yıl içinde en az 400 milyon euro ödeyeceğini belirtti.

Berlusconi “Milan Çin yolculuğuna çıktı” derken, bazı diğer basın kuruluşları anlaşma şartlarının hala görüşüldüğünü bildirdi.

79 yaşındaki Berlusconi dört kez başbakanlık görevinde bulunmuş ancak vergi kaçakçılığı ve rüşvet suçlamalarından hüküm giymişti.

Görüşmeler geçen Mayıs’ta başlamıştı

Berlusconi ailesine ait Fininvest şirketinin Çinli yatırımcı grubuyla geçen Mayıs ayında görüşmelere başladığı belirtilmişti.

Konsorsiyumun başta kulübün yüzde 80’ini, sonra da tamamını almak istediği belirtiliyor.

Avrupa futbolunun en başarılı ekiplerinden biri olan AC Milan, rakipleriyle daha iyi mücadele edebilmek için yeni mali kaynaklar arıyor.

Kulüp geçen yıl 93,5 milyon euro zarar ettiğini açıklamıştı.

Berlusconi geçen yıl kulübün çoğunluk hissesini Taylandlı bir işadamına satmaya yakınlaşmış ancak daha sonra fikrini değiştirmişti.

Son yılarda çok sayıda Avrupa takımı, Asyalı ya da Ortadoğulu zenginlere satıldı.

Inter Milan da geçen ay Çinli elektronik şirketi Suning Grubu’na satılmıştı.

Çinli işadamı Dr. Tony Xia da 76 milyon sterline Aston Villa takımını satın almıştı.

BBC

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emin Yavuz

[Serinletici'den ayrıldı] Haber bölümü stajyeri Emin, Serinletici içeriğine güncel gelişmeler ile katkı sağlıyor. | emin@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.