Serinletici Sinema Kulübü: How to Train Your Dragon

Her film, ‘sinemaseverler’ için çok değerlidir. Ama hem animasyon hem de fantastik filmlerin kalbimizdeki yeri bambaşkadır. Serinletici Sinema Kulübü, haftanın filmi How to Train Your Dragon ile efsanevi bir dünyanın kapılarını aralıyor. Hep birlikte ateş ile cesaretin kıyasıya mücadelesine şahit oluyoruz…

Cressida Cowell’ın romanından uyarlanan How to Train Your Dragon (Ejderhanı Nasıl Eğitirsin), Berk adasında yaşayan Vikinglerin, ejderhalarla giriştikleri amansız mücadeleyi genç bir çocuğun gözünden anlatıyor.

Vikingler vahşi, iri yarı ve korkutucu olarak tarihe geçmişlerdir. Hiccup, bir Viking olmasına rağmen adadaki diğer halktan farklıdır. Bu çelimsiz ve bir o kadar da nazik gencin amacı, ejderha öldürerek hem babasına hem de adadakilere kendini kanıtlamaktır.

Ejderhalar tarafından sürekli yakılıp yıkılan Berk adası, günün birinde yine bir saldırıya uğrar. Bu sırada kahramanlığa soyunan genç Hiccup, bir ejderha yakalamayı başarır. Tabii buna kimseyi inandıramaz. Halbuki Hiccup’ın yakaladığı ejderha herkesin korktuğu Gecenin Öfkesi‘dir.

‘Kanatları ve kuyruğu olmayan bir ejderha, ölü bir ejderhadır.’

Ormanda izleri takip eden Hiccup ejderhayı bulur. Yaralı ejderhanın ölüm anı gelmiştir. Bıçağı ejderhaya saplamak üzere kaldıran Hiccup’ın vicdanı bunu yapmasına engel olur. İşte asıl hikaye bundan sonra başlıyor.

Hiccup’ın amacı ejderhayı öldürmekti ama zaman geçtikçe onunla arkadaş olmaya başladı. Önce güvenini kazandı, sonra da sevgisini… Gecenin Öfkesi’ne ‘Toothless’ (Dişsiz) ismini taktı. Kuyruğu yaralandığı için uçamayan Toothless, Hiccup’ın yaratıcı icatları sayesinde tekrar uçmaya başladı.

Bu eşi benzeri görülmemiş bir olaydı: Bir Viking ve bir ejderha arkadaş olmuştu.

Toothless’i tanıdıkça, ejderhalar hakkında bilgisi artan Hiccup, halk tarafından adeta kahraman ilan edildi. Ejderhaların zayıf noktalarını öğrenen Hiccup, girdiği mücadeleleri kazanmaya başlamıştı. Sonunda beklenen an geldi: Hiccup herkesin gözü önünde ilk ejderhasını öldürecekti.

Bunu yapmayı reddeden Hiccup, büyük bir tehlikeyle yüzleşti. Ada halkı tarafından dışlanan genç Hiccup, en büyük darbeyi babasından aldı. Babası önce Hiccup’ı evlatlıktan reddetti, sonra da ejderhaları öldürmek için ant içti.

Babası ejderhaların evine doğru yolculuğa çıkarken Hiccup da arkadaşlarının desteği ile görülmemiş bir maceraya atılmaya karar verdi… Amacı hem Viking halkını hem de ejderhaları korumaktı.

İlk çağlardan bu yana ilk kez Vikingler ve ejderhalar aynı safta yer alarak amansız bir savaşa girdiler. Kazanan kim mi oldu? Tabii ki ‘cesaret’! Yara aldılar, fazlasıyla kayıp verdiler; ama bir köşeye sinmektense cesurca harekete geçtiler.

Hiccup ve Toothless’ın eşine az rastlanan dostluğu yüreğinize dokunacak, içinizi ısıtacak ve unutulmaz bir anı olarak hafızanızda yaşayacak… 

Pazartesi sendromunu atlatmak için Serinletici Sinema Kulübü’nün önerisi bir parça ejderha ateşi… İyi seyirler!

Huzurlarınızda fragman:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

10 Responses

 1. Sema Doğan dedi ki:

  Ejderhaların annesi, ejderha dövmeli kız ve daha pek çoğuyla birlikte ejderha temalı bir animasyon… Sinema kulübümüzde yer aldığına göre bunda da yanılmayacağız Çok güzele benziyor Neval. Yetişebilirsem bu akşam izleyeceğim 🙂

 2. Akmaral dedi ki:

  hayvan sevgisi ve güven duygusunu aşılması açısından başarılı bir film.

 3. Harami dedi ki:

  insanın içini ısıtan cinsten bir animasyon, izleyin, izletin. halka açık yerlerde yayınlayın, herkes izlesin!

 4. Sema Doğan dedi ki:

  Ve evet izledim!

  Önyargıları gördüm ben bu filmde. Ne olduğunu bilmeden amaçsız bir insan-ejderha düşmanlığı, o bilinçsizlikle yetiştirilen çocuklar ve bu döngüyü şans eseri kırmayı başaran bir çocuk. Siz bir adım atın yeter ki. Karşınızdakinin attığı adımları görmek hem sizi hem onları rahatlatacak.

  Yazın ve film harika Nevalcim. Teşekkür ediyorum akşamımı güzelleştirdi 🙂

 5. spoilerrrrr dedi ki:

  SPOILER

  sonunda çocuk da ejderha gibi engelli hale geldi. başta ejderhanın uçmasına yardım ederken şimdi ejderha onu istediği yere götürdü. filmde herşey böyle birbirini tamamlayan hallerle resmedilmiş.

  SPOILER

 6. Tolga Erbak dedi ki:

  Animasyonların gözümüzde o kadar güzel yerleri var ki.. Verdikleri mesajlar, oluşturdukları o fantastik ve muhteşem dünya ile bunu her daim güçlendirmeye devam ediyorlar.

  How to Train Your Dragon için de aynı şeyler geçerli. Bir dakika bile sıkılmadan odaklanılabilen bir macera bekliyor Serinletici Sinema Kulübü okurlarını. Geri kalanı filmde ve harika incelemede saklı zaten 🙂

 7. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Bayıldım. Vikinglere özel bir ilgim vardır bu filmde de ejderhaların viking dünyasına adapte edilmesi gönlümü fethetti.

  Yazına da hayran kaldım Nevalcim.

 8. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Benden bir 9 alır 10 üzerinden. Serinletici Sinema kulübü puanınıda merakla bekliyoruz 🙂

 9. oyo dedi ki:

  filmin tek kötü tarafı sanırım bundan sonra izlediğim hiçbir animasyon filmini beğenmeyeceğim 🙁

 10. anatolia dedi ki:

  “sevgi her türlü sorunu çözer. şiddet ise sorunları büyütmekten başka bir işe yaramaz” filmin ana sloganı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.