Close

Serinletici Sinema Kulübü‘nü kurduğumuz ilk günden beri mottomuz, renksiz pazartesi günlerini cesur renklere boyamak oldu. Ve şimdi bugüne kadarki en karanlık pazartesilerden birini yaşıyoruz. Farklılıklarımızı bir kenara bırakıp birlik olmamız gereken şu günlerde, haftanın filmi ‘Top Gun’; yüreğimize cesaret, dayanışma ve sevgi tohumları serpiştirecek.

Pete Mitchell (nam-ı diğer Maverick) ve arkadaşı Goose, donanmanın usta pilotlarının bulunduğu Miramar Donanma Hava Üssü’nde eğitime başlarlar. Maverick ve Goose, burada kendilerini kanıtlamaya çalışırlarken bir yandan da ulusal güvenliği sağlamakla görevlidirler. Amaçları, onur ödülü olan ‘Top Gun’ı elde etmektir.

Maverick, ‘Top Gun’ yolunda ilerlerken karşısına birçok engel çıkar. Sabırsızlığı nedeniyle takım arkadaşları tarafından ‘tehlikeli’ olarak nitelendirilse de bunu umursamaz.

Hareketleri ne kadar pervasızca olursa olsun, Maverick’in birinci görevi havada mürettebatının güvenliğini sağlamaktır.

İkinci görevi ise donanma üssünün sivil danışmanı Charlotte Blackwood’un kalbini kazanmaktır. Hislerine engel olmaya çalışan Charlotte, sonunda kalbini Maverick’e kaptırır.

Çapkınlığıyla tanınan Maverick de tam anlamıyla Charlotte’a tutulmuştur.

Eğitimler devam ederken Maverick ve Goose, hava sahasında bir kaza geçirirler. Kaza sonucunda Goose yaşamını yitirir.

Uçağın pilotu olması nedeniyle kendini suçlu hisseden Maverick, gözünü karartır ve donanmadan ayrılma kararı alır. Maverick, yapılan incelemede tamamiyle suçsuz bulunsa da, yakın arkadaşı Goose’un ölümünden kendini sorumlu tutar.

Her şeyi geride bırakmaya çalışan Maverick, tam da pilotluğa ara verdiği sırada özel göreve çağırılır. Bir hava saldırısı gerçekleşmiştir ve pilotların hayatı tehlikededir.

Ne yazık ki arkadaşını kaybetmesi sonucu yaşadığı bunalım Maverick’i esir alır. Ne yapacağını bilemeyen Maverick, istemsizce hava sahasını terk eder.

Takım arkadaşlarını düşmana karşı savunmasız bıraktığı düşüncesi, Maverick’in ani bir şekilde savaş uçaklarının arasına geri dönmesini sağlar.

Kahramanca bir davranış sergileyen Maverick birçok kişinin hayatını kurtarır.

Her dakikasında tutkulu rekabet sahnelerine tanık olduğumuz Top Gun, hırsımızı bir kenara bırakmamızı ve hayatta kalmak için birbirimize tutunmamız gerektiğini vurguluyor.

İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü Puanı:

Fragman:

Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

14 thoughts on “Serinletici Sinema Kulübü: Top Gun

 1. tap gaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan!!!

  niye böyle yazdım diyeceksiniz. top top türkçe yazdıklaı gibi okuyanlar bu filmi, bir efsaneye yapılmış en büyük ayını işliyorlar.

 2. efsanelerin efsanesi, tom cruise ile kopup giden bir başyapıt. Nevalcim süper seçim tekrar izleyeceğim sinema kulübümüz şerefine 🙂

  1. Filmin içinden bir alıntıyla ‘iyilerin en iyisi’ diyorum ben Top Gun için. Gerçekten harika! İzlemeyen kalmamıştır muhtemelen ama amacımız zaten hatırlatmak. Senin de değindiğin gibi böyle kaliteli filmler birçok kez izlenebilir Nilcim:)

 3. filmde tom cruise’un ray ban gözlüğü ve deri ceketiyle, take my breath away eşliğinde, yavaş çekim bi yürüyüş sahnesi vardır.o nasıl bi karizma ve yakışıklılıksa hala akıllardan çıkmamıştır.

  1. film ve/veya yazı dışı yorumlar yapıyorsunuz insanı sinir ediyorsunuz. seni seçmiş tarantino abin tüm zamanların en gayi. hay allahım….

  1. Doğrudur Selim… Okulda inceleme fırsatı bulduğumuz filmlerden biriydi. Birçok yönetmen ve film eleştirmeni de Tarantino gibi düşünüyormuş. ‘Tüm zamanların en gay filmi’ olması kalitesini düşürür mü? Asla. Top Gun, yıldız filmlerimden biridir. Yazıyı beğenmene de sevindim:)

 4. Bunu, böyle bir film için söylemekten utanıyorum ama bugüne kadar malesef izlemedim :/

  Sinema kulübü sayesinde izleyecek olmamdan memnunum o ayrı konu. Bu akşam bakmayı planlıyorum. Çok fena yakaladın beni Neval 🙂

 5. Ve seyrettim. Öncelikle bunca zaman uzak kalmamın gerekçelerinden biri Tom Cruise idi. Bu adamın filmlerine nedense soru işaretiyle yaklaşıyorum. Ya çok seveni oluyor ya da sevmeyeni. Bende sevmeyenler arasından gelmiş olmama rağmen Top Gun’ın Tom Cuise’una hayran kaldım. Oyunculuk anlamında fazlasıyla ön planda ve başrol paylaşmıyor. Bunun da altından rahatlıkla kalkıyor.

  Film içinse zaten söyleyecek her şeyi Neval söylemiş. Bir efsane ve buna dahil olmak hayatın bir zaman diliminde gerekiyordu 🙂

 6. tom cruise’un böyle gülümseyebildiğini bilmezdim. öbür yandan, kendisinden nefret etsem de, en iyi filmidir bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.