The Shawshank Redemption’ın Ağacına Veda

Kült film ‘The Shawshank Redemption’ın (Esaretin Bedeli) final sahnesinde ekrana gelen ve kült filmin sayesinde hatırı sayılır bir popülariteye ulaşan meşe ağacı şiddetli rüzgar sonucu devrildi.

Film nedeniyle her yıl pek çok kişinin ziyaret ettiği ağaç 2011 yılındaki fırtınanın sonucunda ağır yara almış ve kısmen de olsa ikiye bölünmüştü.

ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan ağacın akıbeti kısa sürede sosyal medyada ve sonrasında ülke basınında geniş yer buldu.

Ancak yerel yetkililer, hayranların hala bölgeye gelebileceklerini, ağacın olduğu bölgenin ziyaretçilere açık olduğunu hatırlatıyor.

IMDB’YE Göre Tüm Zamanların En İyi Filmi

Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı 1994 yapımı The Shawshank Redemption’da (Esaretin Bedeli) karısını öldürdüğğü iddiası ile mahkum olan ve Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne’in hikayesini konu alıyor.

Filmde 20 yıllık esaretin ardından hapishaneden kaçmayı başaran Dufresne, mahkumiyeti döneminde tanıştığı Ellis Boyd Redding’e (Morgan Freeman) daha sonra kendisini bulması için ipuçları bırakmış, Redding de söz konusu ağacın altına gömülü olarak bulduklarının yardımıyla Dufresne’nin yeni bir hayata başaladığı yere gidebilmişti.

Karnaval

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.