Yüz Senelik Tiyatro, Görkemli Bir Kitapçıya Dönüştü

Barrio Norte’de yer alan, muhteşem mimari detaylar ile etkileyici sıra dışı bir kitapçı: Buenos Aires El Ateneo Grand Splendid. 1919 yılında bir tiyatro binasından evrilerek 2000 yılında bir kitapçıya dönüşmüş.

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-2

Bu değişim serüvenlerinde bir dönemde sinemaya dönüştürülmüş ama yaklaşık 16 senedir çarpıcı bir kitapçı haline dönüşen bina, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-1a

Binanın mimarları olan Pero ve Torres Armengol tarafından iç dizaynı da yapılmış. Tiyatro binasından kalan kırmızı perde, balkon ve çeşitli mimari detaylar korunarak kitapçıya dönüşümü sağlanmış.

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-10

2008 yılında El Ateneo Grand Splendid Guardian tarafından dünyanın ikinci en güzel kitapçısı seçilen Splendid, 1920’lerin klasik ve ayrıntılı dekorunu günümüze taşıyıp, tiyatroyla harmanlanan farklı bir konsept içerdiği için de bu sıfatı hak etmiş görünüyor.

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-6

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-8

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-4

buenos-aires-bookstore-theatre-el-ateneo-grand-splendid-7

icmimarlikdergisi.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.