Serinletici Sinema Kulübü: Hunt for the Wilderpeople

Saatler 21.00’ı göstermişken ve yavaş yavaş pazartesi gününü uğurlamaya hazırlanırken; yeni maceralara yelken açmanın tam zamanı diye düşündük. Serinletici Sinema Kulübü serüveni, bu hafta yoluna bambaşka bir macera ile devam ediyor. Aradığınız heyecan sizi Hunt for the Wilderpeople (Vahşiler Firarda) filminde bekliyor…

Macera başlıyor!
Hayatın maceralardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, o zaman Ricky Baker ve Hector’ın hikayesine bayılacaksınız! Hayatlarının en büyük macerasında onlara eşlik etmeye ne dersiniz? ‘Evet’ dediğinizi duyar gibiyiz.

Problem çocuk: Ricky Baker
Sizi Sosyal Hizmetler’in problem çocuğu Ricky Baker ile tanıştıralım: 13 yaşında olmasına karşın fazla kilolarıyla ve sorunlu davranışlarıyla tam bir baş belası olan Ricky’nin son durağı, kırsalda yer alan Bella ve Hector’ın eviydi. Bu ev, ıslahevine gitmeden önce Ricky’nin son şansıydı.

Basit bir sıcak su torbası…
Ricky’nin nefret etmeye karar verdiği yeni ‘koruyucu ailesi’ hiç de beklediği gibi çıkmamıştı. Bella’nın kendisi gibi komik kazakları ve içten davranışları Ricky’nin kalbini kazanmaya başlamıştı. Bella’nın her akşam Ricky’nin yatağına bıraktığı sıcak su torbası, basit olmasına karşın bu küçük çocuğun hayatında gördüğü sevgi dolu ilk davranıştı. Ricky, nihayet onu seven ve koruyan biri olduğuna inanmaya başlamıştı.

‘Huysuz Hector’
Bella ne kadar sevecen ise kocası Hector bir o kadar umursamazdı. Ricky’yi bir baş belası olarak gören Hector, Bella istediği için Ricky’ye katlanıyordu. Tabii aynı şey Ricky için de geçerliydi. Birbirine tahammül edemeyen bu ikili için Tanrı’nın bambaşka planları vardı.

Tam da her şey yolunda giderken…
Hayatında ilk defa anne şefkati ile sarıp sarmalanan Ricky, bir öğleden sonra Bella’nın hayata veda edişiyle, geç bulduğu güzel aile ortamını kaybetme korkusu ile yüzleşti. Bu korkusu, Hector’ın onu Sosyal Hizmetler’e iade edeceğini söylemesiyle kabusa dönüştü.

Ricky Baker’ın B planı: Kaçış
Ama Ricky’nin bir B planı vardı. Hayatını sürekli bir yerden başka bir yere kaçarak geçiren Ricky, eşyalarını toplayıp ormanın derinliklerine doğru yola çıktı. Bir süre sonra kaybolduğunu anlayan Ricky için kurtuluş çanları, Hector’ın onu bulmasıyla çalmaya başladı.

İki kanun kaçağı, sınırsız macera!
Ne var ki Hector’ın ayağının kırılması ile başlayan süreç, ormanda 6 hafta boyunca kamp yapmalarını zorunlu hale getirdi. Bu süre zarfında ormanda hayatta kalmaya çalışan Hector ve Ricky, birer kaçak olarak ilan edildiklerinden habersizlerdi. Hector’ın Ricky’yi kaçırdığı, hatta öldürdüğü bile düşünülüyordu.

Vahşi doğa ile mücadele…
İki kafadar, bir anda kendilerini vahşi doğa ile amansız bir mücadeleye girişmiş halde buldular. Hiçbir suç işlemedikleri halde kanun kaçağına dönüşüveren Ricky ve ‘amcası’ Hector, özgür olabilmek için çareyi kaçmakta buldular. Bazen koştular, bazen yürüdüler; birbirlerine her zaman destek oldular. Böylelikle anlamadan aralarında derin bir bağ da kurmuş oldular. Taa ki yakalandıkları güne dek…

Trajikomik bir hikaye
Bu trajikomik hikaye bizlere, birini sevmek için kan bağına ihtiyacımız olmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Hector ve Ricky’nin tuhaf ama eğlenceli macerası, hem içinizi sızlatacak hem de kahkahalarla gülmenizi sağlayacak. Kısacası Hunt for the Wilderpeople eşliğinde harika bir pazartesi olacak…

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

İyi seyirler…